Yumurtalık Kisti Nedir?

0
732
yumurtalık kisti nedir

Yumurtalık Kisti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık kistleri içi su dolu küçük keseciklerdir ve etrafları zar şeklinde kist duvarı ile çeviridir. Yumurtalıklarda bulunan kistlerin çoğu genel olarak zararsız olmaktadır. Yumurtalıklar normal olarak adet gören kadınlarda yapısal olarak yumurta kisti geliştirmektedirler. Adet döngüsünde adetin bitmesi ile beraber yumurtalıklarda bulunmakta olan yumurta hücrelerinden bir tanesi büyümeye başlar ve bu şekilde kist halini alır. Bu oluşan kiste, ‘folikül’ adı verilmektedir. Adetin ortalarında bu kist patlar ve içerisinde bulunan yumurta hücresi de tüplere atılır. Daha sonra bu patlama anında genel olarak çoğunlukla karın içerisine oldukça az bir oranda kanama olur ve vücut bu kanamayı da kendisi ile sınırlandırır. Bu sırada bazı kadınlar adetlerinin ortalarında olan kanamalar nedeni ile kasık ağrısı ve bazen de hafif lekelenmeler şeklinde kanamalarının olduğunun farkına varırlar. Bu durumlar oldukça doğal, olması gereken ve yumurtlamanın gerçekleştiğini gösteren bir işarettir. Asla ama asla korkmaya gerek yoktur. Çoğu zaman saatler içerisinde kanama ve ağrı tamamı ile ortadan kalkar. Bu gibi şikayetlerin görüldüğü günlerde birliktelik olur ise gebelik ihtimali yüksek olacaktır.

 

kadınlarda yumurtalık

Kadınlarda sağ ve sol olmak üzere iki tarafta da yumurtalık bulunmaktadır. Bu kistler genelde tek bir tarafta bulunur iken nadiren iki yumurtalıkta da ortaya çıkabilmektedir. Hasta olan bireyin ve kistin durumuna göre ise çeşitli boyutlarda olabilen kistler yaklaşık olarak 2-3 cm den 20 cm e kadar büyüyebilmektedir. Oldukça fazla çeşidi olan yumurtalık kıstlerinin boyu, hormon salgısının durumu gibi durumlarda belirtiler daha belirgin olmaktadır.

Yumurtalık kistlerinin yol açtığı belirtilerden birkaç tanesi ise;

  • Adet gecikmesi
  • Adet görmeme
  • Adetlerin düzensiz olması
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Karın ağrı
  • Kasıklarda ağrı
  • Şişlik duygusu
  • Karında ele gelen kitle
  • Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı
  • Kabızlık gibi etkenler kistlerin belirtisi olabilmektedir.

Yumurtalık kisti nasıl tedavi edilir?

Yumurtalık kistlerinin tedavisi; kistlerin boyutuna, şekline, sayısına ve buna benzer olan birçok sebebe bağlı olarak değişebilmektedir. Tedavi için gittiğiniz doktorların incelemesi ve muayenesi üzerine gerekli tedavi şekline karar verilir.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here