Yoğun İş Temposunda Kilo Kontrolü

0
346
yoğun iş temposunda kilo kontrolü

Yoğun iş temposunda kilo kontrolü çoğunlukla mümkün olmamaktadır. Özellikle spor yapmak gibi vakit ve emek harcanması gereken işler için çoğu zaman işten fırsat kalmamaktadır. Bu nedenle enerji dengeleme, dikkatli beslenme gibi yöntemler ve küçük egzersizlerle kilo kontrolü sağlanmaya çalışılmalıdır.

Enerji Dengenize Dikkat Edin!

Enerji dengesi, alınan enerji ile harcanan enerjinin orantılı olması anlamına gelir. Kişi, aldığı enerjiden fazlasını yakıyor, ya da yaklaşık aldığı enerji kadar enerji yakıyorsa, bu kişi kilo almayacaktır. Günde kaç öğün yendiğinin değil, enerji bakımından ne kadar yendiğinin önemi büyüktür. Günde yalnız bir öğün yenmiş olsa dahi, kişiler birden bire aşırı enerji yüklemesi yapmaları nedeniyle kilo almış olabilir. Bunun önüne geçmek için alınan enerji ile harcanan enerjinin orantısının ayarlanması gerekmektedir.

Hayatınızda Küçük Egzersizlere Yer Verin!

Kilo nasıl kontrol edilir sorusunun en temel yanıtı egzersizdir. Kilo kontrolü en kesin şekilde egzersiz ile mümkün olmaktadır. Yoğun tempoda kendinize vakit ayıramıyorsanız, yapmanız gereken hayatınıza küçük egzersizler yerleştirmek olmalıdır. Bu küçük egzersizler, asansör yerine merdiven kullanmak, sabah erken kalkıp yürüyüş yapmak şeklinde olabilir. İş çıkışı iki durak erken inip eve kadar yürümek dahi büyük değişikliklere neden olacaktır. Evde de küçük mekik gibi aletsiz egzersizler yapmak, kilo kontrolü adına büyük değişikliklere yol açacaktır.

Yeme Hızınıza Dikkat Edin!

Yoğun iş temposunda her şey gibi yemek yeme konusunda da oldukça hızlı olma çabasındayız. Ancak hızlı yemek, zamanında doymanıza engel olduğundan daha fazla yemenize yol açar. Hazımsızlık, yenen yemeğin geri gelmesi gibi sindirim sorunlarının önüne geçilmesi için kişilerin yavaş, çiğneyerek yemek yemesi gerekmektedir. Ağızda çiğneme başladıktan sonra beyin sinyalleri alır ve yemek yediğinin farkına varır. Yaklaşık 15 dakika içerisinde doyma hissi oluşmaya başlar. Ancak kısa sürede hızla yemek yendiğinde kişiler, doyduklarını fark etmek için yeterli süreye sahip olamazlar. Bu nedenle daha fazla tüketirler. Ayrıca eğer alışkanlık yüzünden hızlı yemek yiyorsanız, zamanınızın bir kısmını su içme ya da salata yeme gibi kalorisiz maddelere ayırırsanız, kilo kontrol etme yolunda önemli bir gelişme kaydetmiş olursunuz.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here