Yaşlandıran Yiyecekler Nelerdir?

0
253
yaşlandıran yiyecekler

Yaşlandıran yiyecekler nelerdir sorusuna kızartmalar, kahve, işlenmiş şeker gibi örnekler verilebilmektedir. Bu besinler, fazla tüketilmesi durumunda metabolizmayı etkileyerek kişilerin beden yapılarının hızla bozulmasına, dolayısıyla organların hızla yaşlanmasına neden olmaktadır.

Kızartmalar

Sebze ve et, her ne kadar tek başlarına sağlıklı olsalar da kızartma durumunda besinlerin değeri fazlasıyla azalır ve zararlı bir maddeye dönüşürler. Besinlerin çektikleri yağların tamamının vücuda girmesi, vücudun besinden faydadan çok zarar görmesine neden olur. Kızartma tüketimi, akne ve sivilce oluşturması nedeniyle cildi bozarken, karaciğer yağlanması gibi nedenlerle iç organlarda tahribata neden olmaktadır.

Kahve

Hangi yiyecekler yaşlandırır, sorusunun en kısa yanıtlarından kahve, mide dengesini bozarak yaşlanmaya neden olmaktadır. İçerdiği kimyasallarla kahve çeşitleri, midenin içerisinde bulunan asidik dengeyi bozar. Ayrıca cildi yaşlandıran kahve, işlem görmüş türlerinde daha ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenle işlem görmemiş kahvelerin tercih edilmesi gerekmektedir.

İşlenmiş Şekerler

Şekerler, vücuda alınan proteinleri yok eder. Proteinlerin yok olması durumunda da cilt hızla yaşlanır, doku ve organlarda hasarlar meydana gelmeye başlar. Bunların yanı sıra aşırı işlenmiş şeker tüketimi, kilo problemlerine ve yağlanmaya yol açması nedeniyle iç organların işleyişini bozar. Cildin esnekliğini yitirmesine neden olan şekerler, bağımlılık geliştirerek kişinin psikolojik olarak da yıpranmasına neden olur.

Karbonhidrat Yüklemesi

Börek, poğaça, pizza, makarna, ekmek türleri gibi karbonhidrat yüklemesine neden olan besinlerin aşırı tüketilmesi, kilo problemlerine, cilt kusurlarına ve metabolizma yavaşlamasına neden olacaktır. Ayrıca vücutta enerji kaynağı olarak kullanıldıklarından aşırı depolanmaya meyilli besinler arasında yer almaktadırlar. Karbonhidratların fazla tüketimi, kişinin hormonal dengesini de bozarak uyku haline ve yavaşlamaya neden olmaktadır.

Şekerli Sebzeler

Sebzelerin tamamının faydalı olduğunu düşünmek doğru değildir. Bünyenin yaşlanmaya meyilli olması ve depolamaya elverişli olunması, kişilerin meyvelerden dahi kilo almasına ve vücudunun yaşlanmasına neden olacaktır. Şekerli sebze ve meyveler kan şekerini yükselttiğinden şeker hastalığına ve organlarda işlev bozukluğuna yol açar. Bu nedenlerle sebze ve meyveleri tüketirken kişilerin şeker oranları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Şeker oranları nedeniyle üzüm ve karpuz gibi meyveler de yaşlandıran yiyecekler arasında yer almaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here