Yanlış Ayakkabı Seçimi Sağlığınızı Etkiliyor

0
276

Yanlış ayakkabı seçimi, ayakta farklı hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Örneğin ayak mantarı ya da tırnak batması genellikle yanlış ayakkabıların uzun süre kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Ayak sağlığının doğrudan vücut sağlığı ile ilişkili olduğu da bilinmektedir. Sağlıklı olmayan ayakların günlük yaşam kalitesi üzerinde oldukça büyük etkiler sunmaktadır. Bu nedenle ayakların rahat olacağı ve ayak hijyeninin sağlanacağı ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

Yanlış Ayakkabı Seçimi Sonucu Hangi Hastalıklar Oluşur?

Ayakkabı seçiminin yanlış olması sonucundan şu hastalıklarla karşılaşılabilmektedir:

  • Ayakkabıların sert olması halinde topuk kısmında veya bilek kısmında deri kalınlaşması oluşabilmektedir. Bu nedenle kemik yapısında tahribat oluşabilmektedir.
  • Düz ve sert ayakkabıların kullanılması halinde aşil tendon kas gerilmesi yaşanabilmektedir.
  • Ayakkabıların burnunun dar olması halinde tırnak batması oluşabilmektedir.
  • Ayakkabının malzemelerinden kaynaklanan alerjik reaksiyonlar oluşabilmektedir.

Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayakkabı seçiminde bulunulurken dikkat edilmesi gereken konular başlıca şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Ayak şekline uygun olan ayakkabının seçilmesi önemlidir. Taraklı ayakların özellikle daha rahat ve geniş kalıp ayakkabıları seçmeleri önerilmektedir.
  • Yüksek topuk ayakkabıların tercih edilmesi halinde maksimum ölçüsünün 4-5 santimi geçmemesi önerilmektedir.
  • Ayakkabılar tercih edilirken içerisinde naylon malzeme bulunmayan ayakkabıların seçilmesi, alerji oluşumunu önlemek için gereklidir.
  • Dar burun ayakkabılar yerine düz burunlu ayakkabıların seçilmesi tırnak batmasının önlenmesi için oldukça önemlidir.
  • Düztaban ayakkabılar yerine ortopedik tabanlı ayakkabıların seçilmesi önemli olmaktadır.

Ayakkabı Modeli Tercihleri

Ayakkabı modellerine yönelik tercih yapılırken öncelikli olarak ayakkabının nerede kullanılacağının belirlenmesi gerekmektedir. Örneğin spor yapacak olan kişilerin buna uygun ayakkabı seçiminde bulunmaları gerekmektedir.

Yaz dönemlerinde çoğunlukla terlemenin önlenmesi için açık ayakkabıların tercih edilmesi önerilmektedir. Bu sayede uzun süre dışarıda olanlar için ayak terlemelerinden kaynaklanan hastalıklar önlenebilmektedir.

Ayakkabı modellerinde yüksek topuk ayakkabı tercihi yapılırken, yükseltiyi azalması için platform model ayakkabıların tercih edilmesi önerilmektedir. Bu sayede ayağın bükülmesi önlenmiş olmaktadır.

Yanlış ayakkabı seçiminin sonuçları ile karşılaşmamak için ayakkabının modeli kadar, malzemesinin de önemli olduğu bilinmektedir. Genellikle deri ve yumuşak malzemelerin tercih edilmesi önerilmektedir.

5

Yanlış Ayakkabı Seçimi Sağlığınızı Etkiliyor

Yanlış ayakkabı seçimi, ayakta farklı hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Örneğin ayak mantarı ya da tırnak batması genellikle yanlış ayakkabıların uzun süre kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here