Yağlar Hakkında Bilmemiz Gerekenler

0
339

Yağlara yönelik bilinmesi gereken şeyler, öncelikle yağların vücudumuz için kullanılan enerji kaynaklarından birisi olduğudur. Vücudumuz, yağ yakımı sayesinde enerjileri kullanabilmekte ve bu sayede korunabilmektedir. Yağlar hakkında bilinen bu bilgilerin yanı sıra dışarıdan aldığımız yağ türlerinin de bilinmesi gerekmektedir.

Besin kaynağı olarak alınan yağlar; doymuş yağlar, doymamış yağlar, rafine yağlar gibi sıralanmaktadır. İşlenmiş olan yağlar içerisinde sağlıklı olan yağa ulaşmak için içeriğinde bulunan kimyasalların incelenmesi gerekmektedir.

Yağ Türleri Nelerdir?

Yağ türleri, en temelde doymuş ve doymamış olarak ikiye ayrılmaktadır. Doymuş yağ olarak belirtilen yağ türlerinin katı şekilde bulunan yağlar olduğu bilinmektedir. Fakat katı olma durumlarının oda sıcaklığı kriteri içerisinde olması gerekmektedir. Örnek olarak tereyağı verilebilir.

Doymamış yağ olarak belirtilen yağlar ise içeriğinde hidrojen barındırmaları sebebiyle diğer yağ türlerinden ayrılmaktadır. Bu yağlar sıvı türlerdir fakat oda sıcaklığında katılaşabildikleri de bilinmektedir.

En çok bilinen doymamış yağlar; Zeytinyağı, Ayçiçek yağı çeşitleridir. Bu yağlar tekli doymamış yağ olarak adlandırılırlar. Yağlar hakkında pek bilinmeyen konulardan birisi olan tekli doymamış yağların bir başka türevi de çoklu doymamış yağlardır. Soğutulduğunda donmayan yağlar; Omega 3, Susam Yağı gibi örnekler barındırmaktadır.

Bu yağ türlerinden sağlıklı ya da sağlıksız gibi bir ayrım yapmak doğru olmamaktadır. Her iki yağ türünden de gerekli ölçülerde tüketilmesi önerilmektedir. Fakat sağlık durumuna bağlı olarak bazı kişilerin doymuş ya da doymamış yağlardan bazılarını tüketmemeleri söz konusu olabilmektedir.

Yağ Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yağ tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler, öncelikle satın alınan yağın son kullanım tarihinin yakın olmamasıdır. Son kullanım tarihi geçen yağlardan ziyade, tüketim tarihi yaklaşan yağların da satın alınmaması önerilmektedir.

Rafine yağ olarak bildiğimiz, yüksek sıcaklığa maruz kalan yağlarında sağlık açısından çok yararlı olmadığı bilinmektedir. Çok fazla sıcaklık görmüş olan yağlar, içlerinde barındırdıkları yararlı vitamin ve mineralleri kaybetmektedirler. Bu sebeple rafine yağların tüketiminde de azaltmaya gidilmesi gerekmektedir.

Yağlar hakkında önemli olan konu, yağın doğru ve az ölçülerle tüketilmesidir. Çok fazla tüketildiğinde ve kızartma yağının çok defa kullanılması gibi yağ özelliğinin kaybedildiğinde sağlık için zararlı hale dönüşebilmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here