Whopper Menü ve Et Döner Kaç Kalori Olabilir?

0
755
whopper menü

Whopper Menü ve Et Döner Kaç Kalori Olabilir?

Fazla kilolu olmak ya da diğer bir deyişle obezite, günümüzde insanların en çok şikayet ettiği sorunlardan biridir. Yanlış beslenme ve tekdüze, hareketsiz hayat genel olarak obezitenin en çok rastlanan sebeplerinden biri olarak kabul edilir.  Birçok insan, fazla kilolarından kurtulmak için diyet yapma yolunu tercih etmektedir. Diyet programlarının ağırlığı, diyet yapan kişinin kilo durumuna göre değişebilmektedir. Diyet yapan insanların en çok yaşadıkları sorunlardan biri de  eskiden yemeyi çok sevdikleri bazı yemekleri yüksek kalorilerinden dolayı yiyememektir. Bu yemeklerin başında, geleneksel Türk mutfağının en sevilen türlerinden biri olan et döner ve ülkemize Amerika Birleşik Devletlerinden girmiş olan hamburgerin özel bir türü olan whopper gelmektedir. Yoğun diyet programından sıkılıp bir öğün şımarıklık yapmak isteyen insanlara diyetisyenler bazen haftada bir serbest öğün vermektedir.

Whopper

Whopper, kalori değeri oldukça yüksek bir üründür.  Whopper büyük boy susamlı hamburger ekmeğine yapılır, içinde ketçap ve mayonez gibi diyet yapan insanların kaçınması gereken iki sos bulunur. Bunun yanında oldukça büyük bir dana etinden yapılmış hamburger köftesi ana öğedir. Salatalık turşusu ve soğan da burgerin içinde yer alır. Et tüketimi aslında diyetlerde mutlaka yer verilmesi gereken bir noktadır. Özellikle, göbek sorunu olan kişiler protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edip karbonhidrat alımından kaçınmalıdır. Fakat whopper’ın içinde bulunan hamburger köftesi çok fazla miktarda  yağın içinde pişer ve yağda kızarmış yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Bu yüzden, whopper kilo kontrolü yapacak kişilerin kaçınması, haftada bir kezden fazla tüketmemeye dikkat etmesi gereken bir besindir.  Whopper, ortalama olarak 659 kaloridir.

Et Döner

İyi yapılmış bir et döner gerçekten eşsiz bir lezzettir.  Et döner, protein açısından oldukça zengin bir besindir.  Fakat yağlı bir yiyecek olduğundan kalori miktarı fazladır. Bir porsiyon et döner ortalama olarak 620 kaloridir. Et döner etin kendi yağıyla veya tereyağı ile piştiğinde daha sağlıklı bir hal alır. Ev yapımı et döner, gün içinde tüketilen diğer öğünlerin daha hafif olması ve ekmek tüketiminin azaltılmasıyla, sık olmamak koşuluyla bir öğün tüketilebilir.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here