Vücut Tipinize Göre Yapmanız Gereken Sporlar

0
346

Vücut tipine bağlı spor türleri, yapılan spordan en fazla verimin alınması için önemli olmaktadır. Vücut tipine göre sporlar tercih edilirken öncelikle hangi vücut tipine sahip olunduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Vücut tipleri literatür içerisinde üç gruba ayrılmış ve şu şekilde isimlendirilmişlerdir:

  • Ektomorf: Tüp tipi olarak da adlandırılan vücut tipinde genel olarak kilo alamayan kişilerin bulunduğu bilinmektedir. Buradaki problem kilo alamadığı için kasların da güçlendirilememesi olarak bilinmektedir. Dolayısıyla bu vücut tipinin yoğun bir biçimde çalışması ve ağırlık kullanması önerilmektedir.
  • Mezomorf: Elma tipi olarak da adlandırılan vücut tipi, özellikle bel bölgesinin kalın olduğu vücut tipidir. Doğru zayıflama yöntemi olarak Pilatesin tercih edilmesi önerilmektedir.
  • Endomorf: Armut tipi olarak da adlandırılan vücut tipi kilolu olmaya en eğilimli vücut tipi olarak adlandırılmaktadır. Yürüyüş, koşu veya Fitness gibi egzersizler bu vücut tinin zayıflamasına yardımcı olarak bilinmektedir.

Ektomorf Vücut Tipine Yönelik Öneriler

Ektomorf vücut tipine sahip kişilere yönelik öneriler, fiziksel aktivite önerileri olduğu kadar beslenme şekillerine yönelik önerileri de içermektedir. Bu vücut tipine sahip kişiler kilo alma problemi yaşadıkları için yağ içermeyen fakat kalori değeri yüksek besinleri tüketmeleri önerilmektedir.

Bu vücut tipinin diğer tiplerden farklı olarak karbonhidrat alımını arttırmaları gerekmektedir. Fakat yalnızca karbonhidrat ile beslenmek de doğru kabul edilmemektedir. Bunun yerine doğal yağlar içeren avokado, Hindistan cevizi önemli olmaktadır.

Vücut tipine göre sporlar ise bu vücut tipinde öncelikli olarak kas yapmaya yönelik olmaktadır. Bu sebeple hızlı sporlardan ziyade kas yapmaya yönelik ağırlık çalışmaları gibi sporların tercih edilmesi önerilmektedir.

Mezomorf Vücut Tipine Yönelik Öneriler

Mezomorf vücut tipine sahip kişilere yönelik öneriler, aşırı kilolu kişiler olmadıkları için bölgesel yağlanmayı önlemeye yönelik içerikler sunmaktadır. Bu vücut tipi, karın bölgesinde yağlanmaya neden olması sebebiyle karbonhidrat tüketiminden kaçınılması önerilmektedir.

Vücut tipine göre sporlar tercih edilirken ise bölgesel çalışmaların öncelikli olduğu Pilates ya da yoga gibi sporlara öncelik verilmesi önerilmektedir. Bu sayede yavaş tempoda çalışarak vücudu dengede tutmak mümkün olmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here