Vücudunuz İçin Doğru Yastık Seçin

0
432

Vücudun ve omurga yapısının sağlıklı kalabilmesi için yastık seçimi oldukça önemlidir. Özellikle bel ve boyun fıtığı olanların, genel vücut sağlıklarını korumak üzere doğru yastığı kullanmaları gerekmektedir.

Yastık seçiminin öncesinde dikkat edilmesi gerekenlerden birisi, hangi pozisyonda uyunduğudur. Yani yan yatma alışkanlığı olanlar, yüz üstü yatma alışkanlığı olanlar ya da sırt üstü yatma alışkanlığı olanların farklı yastık seçiminde bulunmaları gerekmektedir.

Yan Uyuyanlar İçin Yastık Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yan uyuma pozisyonu, ülkemizde en çok görülen uyuma pozisyonlarının başında gelmektedir. Bu nedenle soluna ya da sağına dönerek uyumayı alışkanlık haline getirenler için omuz yüksekliğine bağlı yastık seçimi yapılmalıdır.

Omuz yüksekliğine bakılarak yapılan seçimlerde, alçak yastıkların seçenekler arasında bulunmaması gerekmektedir. Çünkü yan yatanlar için alçak yastıkların nefes almada zorluk oluşturduğu bilinmektedir.

Yüz Üstü Uyuyanlar İçin Yastık Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yüz üstü uyuma alışkanlığı olanların yastık seçimi oldukça önemlidir. Nefes almanın zorlaşmaması ve uyku kalitesinin arttırılması için bu uyku pozisyonuna en uygun olan yastık seçimi yumuşak yastık olmaktadır.

Yüz üstü uyumak çok önerilmeyen bir uyku pozisyonu olduğu için yastıkların yumuşak olmaması halinde omuz ya da boyun hastalıkları oluşabilmektedir. Bu nedenle sert olmayan yastıklar ile uykuların daha kaliteli hale getirilmesi önerilmektedir.

Sırt Üstü Uyuyanlar İçin Yastık Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Sırt üstü uyuma alışkanlığının üst solunum yolu hastalığı olanlarda uyku problemi oluşturduğu bilinmektedir. Bu nedenle doğru yastık seçimi ile genel vücut sağlığının korunmasına yardımcı olunabilmektedir.

Sırt üstü uyku alışkanlığı olanlar için önerilen yastık tipi orta yumuşaklıkta yastıklar olmaktadır. Uyku esnasında omuz ve boynun sağlıklı bir pozisyonda olması için serte yakın yastıklar tercih edilebilmektedir.

Sert ya da orta yumuşaklıkta olanların tercih edecekleri yastıkların aynı zamanda alçal olmaması gerekmektedir. Bunun aksine çok yüksek olmayan fakat orta yükseklikte olan yastıkların tercih edilmesi önerilmektedir.

Yastık tipi seçimleri ve uyku pozisyonu değerlendirmeleri genç ve yetişkinler için sunulmakta olan önerilerdir. Çocuklar için tercih edilecek olan yastıkların farklı özellikler içermesi mümkün olabilmektedir.

5
Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here