Uzun ve Sağlıklı Yaşamanın Sırları

0
201

Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için, beslenme düzeninden uyku düzenine kadar pek çok yaşamsal konuda öneriler sunulmaktadır. Uzun ve sağlıklı yaşamanın sırları olarak bilinmekte olan bazı konular şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Organik meyve ve sebze tüketimi, kimyasal ürünlerin tüketilmemesine özen gösterilmesi verilen ilk öneriler arasında yer almaktadır.
  • Yalnızca vücudun değil zihnin de genç tutulması için zihin geliştirici oyunların ve aktivitelerin de önemli olduğu bilinmektedir.
  • Uyku düzeninin gece 22.00-04.00 aralığında mutlaka uykuyla geçirilecek şekilde planlanması gerekmektedir.
  • Zeytinyağı, sarımsak, tarçın, bal ve çikolatanın sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam için önemli gıdalar olduğu söylenmektedir.
  • Karaciğer sağlığı ve bağırsak sağlığı, kaliteli bir yaşam için en önemli öneriler arasında yer almaktadır.

Stresle Başa Çıkmanın Sağlıklı Yaşama Etkisi

Sağlıklı yaşam için stresle başa çıkmanın önemi, yalnızca psikolojik bir etken olarak görülmemektedir. Stres durumunun doğrudan mide ve bağırsakları etkilediği bilinmektedir. Vücudun ikinci kalbi olarak bilinen bağırsak düzeni, sağlıklı yaşam için kilit noktalarda bulunmaktadır.

Stres ve kaygı durumlarının, nedeni belli olmayan hastalıklarda da neden olarak gösterildiği düşünüldüğünde stresin yalnızca psikolojik bir etki bıraktığını söylemek mümkün olmamaktadır. Stres tüm vücut sağlığı üzerinde etkili olan bir faktördür.

Uzun ve sağlıklı yaşamanın sırları, psikolojik ve fizyolojik olarak iyi olma halini korumaktan geçmektedir. Bu sebeple beslenme kadar psikolojik faktörler de önem içermektedir.

Sağlıklı Yaşam İçin Hijyen

Sağlıklı bir yaşam sürmek için hijyen önerileri, kişilerin vücutlarında herhangi bir mikrop ve bakteri oluşmalarını önlemek üzere sunulmaktadır. Bilinen bu öneriler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • El temizliği pek çok hastalığın önleyicisi olarak bilinmesi sebebiyle sağlıklı bir yaşam için önemli kriterler arasında yer almaktadır.
  • Vücudun temiz tutulmasına yönelik haftada en az 2 kez yıkanmak gerektiği söylenmektedir.
  • Tırnak temizliği ve saç bakımı da sağlıklı bir yaşam şekli için önemli kriterler arasında yer almaktadır. Bu bölgeler en çok kirliliğe maruz kalan bölgeler oldukları için önemli atfedilmektedir.

Uzun ve sağlıklı yaşamanın sırları beslenmenin yanı sıra kişisel hijyen ve çevresel hijyen olarak da bilinmektedir. Nitekim hijyen ortamının sağlanmaması halinde sağlıklı yaşam önerilerinin uygulanması mümkün olmamaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here