Suyun Önemi ve Faydaları Nelerdir?

0
263
suyun önemi

Suyun önemi, içerdiği moleküllerin insan için vazgeçilmez ürünler arasında yer almasından kaynaklanmaktadır. İnsanın kendi kanının ve beyin yapısının da su temelli olmasından dolayı, suyun önemi bir kez daha artmaktadır. Bunun yanında besinlerin sindirimi ve emilimi konusunda da etken madde olan su, tüm yaşamsal fonksiyonların temelini oluşturmaktadır.

Su Neden Önemlidir?

Suyun bu kadar önemli olmasının temel nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Tüm besinlerin bağırsaklarda sindirilerek hücrelere taşınmasında etken madde sudur.
  • Hücrelerin aldıkları besinlere bağlı olarak gerekli biyokimyasal tepkimeleri meydana getirmesinde su etken maddedir.
  • Hücre, doku ve organlarda düzenleyici etkileri bulunmaktadır. Tüm dokuların yapması gereken görevlerde suyun varlığı etkendir.
  • Metabolizma, belirli zararlı maddeleri tepkimeler sonucu açığa çıkarmaktadır. Açığa çıkan maddeler su ile vücuttan uzaklaştırılmaktadır.
  • İnsan için hayati öneme sahip vücut ısısı, su sayesinde korunur.
  • Eklem kayganlığı, suyun varlığı sayesinde sağlanmaktadır.

Suyun faydaları böylelikle sıralanmış olur.

Vücuda Ne Kadar Su Gerekir?

Vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı, bireyin vücut ağırlığına ve cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama su miktarı, bireyin vücut ağırlığının yarısı ile üçte ikisi arasında gidip gelmektedir. Ayrıca yaşa ve yapılan fiziksel aktiviteye göre de vücudun ihtiyaç duyacağı su miktarı değişiklik göstermektedir. Erkek bireylerin vücut ağırlığına bağlı olarak vücutlarındaki su miktarı da fazla olacaktır. Ayrıca yaşlandıkça kişilerin ihtiyaç duyacakları su miktarı azalır.

Günde Ne Kadar Su Tüketilir?

Su alımında dikkat edilmesi ve miktarın arttırılması gereken dönemler, gebelik, bebeklik ve çocukluk dönemleridir. Yüksek sıcaklık ve yüksek rakım durumlarında alınması gereken sıvı miktarı arttırılmalıdır. Günlük olarak alınması gereken su miktarı standart bir erkek için 2900 ml olmalıdır. Bir kadın ise 2200 ml su tüketmelidir. Yeterli su içilmemesi durumunda baş ağrıları, baş dönmesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumların ortaya çıkması, kişileri kanda yeterli su taşınmadığı sonucuna ulaştırabilir.  Bu nedenle sık sık tekrarlayan baş ağrısı sorununda kullanılan su miktarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. İki bardak su tüketmek, sıklıkla baş ağrısını ortadan kaldırmaktadır. Bu kapsamda suyun faydaları nelerdir, sorusuna da yanıt verilmiş olur.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here