Sütün Önemi Ve Faydaları Nelerdir?

0
254
sütün önemi

Sütün önemi, özellikle büyüme çağındaki çocuklar ve anne sütünün alınamadığı durumlarda daha fazla ortaya çıkmaktadır. İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik gelişiminde etkili olan süt, gerekli şekilde sulandırıldığında aylık bebeklere dahi verilebilen bir maddedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu ana maddeleri, doyuruculuk özelliği ile birlikte içeren süt, uyku düzeninin sağlanmasında ve sindirimin düzenlenmesinde de etkilidir.

Süt Hangi Besinleri İhtiva Eder?

Sütün içerdiği besinler, özellikle kemik gelişimi için hayati öneme sahip besin maddeleridir. Sütün yararları nelerdir, sorusuna verilecek yanıtlar için de bu maddeler kullanılabilmektedir. İçerdiği protein, fosfor ve kalsiyum ile kemik oluşumunda etkili olan süt, yine bu maddeleri içermesinden dolayı beyin gelişiminde de önemli rol oynar. Fosfor maddesi, omurilik hizasının kapanmasında ve omuriliğin kendi görevini yapmasında etkilidir. Ayrıca içerdiği magnezyum, kemik gelişiminin olması gereken çizgide kalmasına yardımcı olur.

Süt İçmenin Yararları Nelerdir?

Sütün faydaları nelerdir sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir:

  • Sütün düzenli olarak tüketilmesi, uyku düzeninin sağlar.
  • Az yağlı süt, şeker hastalığının önüne geçer.
  • Kilo verilmesine yardımcı olur. Ancak bunun için az yağlı süt tüketilmesi gerekmektedir. Az yağlı sütün kilo kontrolü ve tok kalmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.
  • Cilde canlılık katar. Cildin daha parlak görülmesine yardımcı olur.

Sadece İçmek Yetmez!

Sütün sadece içilmesi, cildin güzelleşmesi ve saçların güçlenmesi için yeterli değildir. Sütün cilde sürülmesi, içerdiği laktik asit sayesinde tenin lekelerden arınmasında etkilidir. Ayrıca süt banyosu, cildi yumuşatır ve besler. Bunun yanında saçlara yaptırılacak süt banyosu ve süt maskesi, saçların güçlenmesini sağlamaktadır. Saçların güçlenmesinin nedeni, sütün içeriğinde bulunan proteinden kaynaklanmaktadır. Ciltte bulunan tahriş olmuş dokunun kendini yenilemesi için süt kullanılabilmektedir. Saçlarda da dökülmüş saç derisi konusunda etkili olan süt, ana etken maddesinde bulunan asit sayesinde saç derisinin ölü deri kitlesinden ve kepekten arınmasını sağlamaktadır. Saç diplerine masaj yapılarak uygulanması durumunda içeriğinde bulunan doğal yağlarla saçlara parlaklık ve canlılık katmaktadır. Sütün yararları arasında cilde yararlarını görmek için, içerisine limon sıkılabilir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here