Stent Nedir?

0
252
stent nedir

Stent nedir, sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir: Stent, kalbe giden damarlarda daralma olması halinde, bir balon yardımıyla damarı genişletme operasyonudur. Cerrahi olmayan bir işlem olup, ameliyat olarak adlandırılamaz. Daralmış ya da tıkanmış damarın saptanması durumunda hastanın da kararı dikkate alınarak aynı gün ya da farklı bir günde uygulanabilmektedir. Hızlı ve kısa süren bir işlemdir.

Stent Takma İşlemi

Stent nasıl takılır sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir:

İnce bir kataterin ucunda yer alan sıvı ile genişletilen balon yardımıyla, cerrahi olmayan yollardan vücuda giriş yapıldıktan sonra balon hafifçe şişirilerek damarların açılması sağlanır. Bu şekilde uygulanan yönteme Perkütan Koroner Anjiyopatisi (PKA) de denir. Balon şişirildiğinde yağlı plak, tıkanmış arter duvarına yapışır. Bu sayede kan akışı artar.

Çoğu durumda stent, balondan ayrı bir şekilde kullanılır. Telimsi bir yapı, balon yerine kullanılabilir. Damar içerisine yerleştirilen tel, dışarıdan müdahale ile genişletilir ve ortasından kanın geçmesi sağlanır. Bir ya da iki damarın tıkalı olması durumunda bu yöntem kullanılır. İkiden fazla damarın tıkalı olması durumunda koroner bypass söz konusu olmaktadır.

Stent Türleri

Stent çeşitleri, ilaçlı ve ilaçsız stentler olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. İlaçsız stentler, damarı mekanik hareket ile kontrol altına almaya çalışmaktadır. Damar duvarına yerleştirilen tel, genişleyerek kan akışını arttırır. Eğer bu uygulamaya balon eşlik ediyorsa, balonun mekanik hareketi ile damarın açılması söz konusudur.  Ancak ilaçlı stentler damarı genişletirken, aynı zamanda damar genişletici bir etki olarak ilaç salınımı da gerçekleştirir. Bu nedenle ilaçlı stent takıldığında damarların tekrar genişlemesi daha az söz konusu olmaktadır. Ayrıca eriyebile stentler, hafif damar tıkanıklıkları ve damar duvarı kalınlaşmalarında takılarak belirli bir süre sonra erimektedir. Bu nedenle tekrar stent takılması gerekecektir.

Hangi Durumlarda Stent Takılmalıdır?

Stent neden takılır, olarak da sorulabilecek soru, şu şekilde yanıtlanabilir:

  • Damar duvarında daralma görülmesi, ancak damar duvarının sağlam olması
  • Kalbe giden damarlarda daralma veya tıkanma görülmesi
  • En fazla 2 damarın tıkalı ya da daralmış olması

Bu durumlarda stent kullanımı gerekmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here