Skolyoz Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

0
342

Skolyoz omurga yapısında meydana gelen bozulmalara verilen addır ve fizik tedavi, korse kullanımı ve cerrahi müdahale gibi farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Skolyoz gelişim bozukluklarına bağlı olarak bireylerin omurgalarında sağa ya da sola meyilli eğilmelerin oluşmasıdır.

Skolyoz Nedir, Neden Oluşur?

Skolyoz oluşum nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genel olarak gelişim temelli sorunlardan oluştuğu düşünülmektedir. Bireylerin kas hastalıklarına bağlı skolyoz oluşumu görülürken bu durum bazı hastalarda çocuk felci, kalça sorunları ve bacak sorunlarına bağlı olarak da gelişebilmektedir. Bireylerin röntgen taramalarında fark edebileceği bu hastalık en sık duruş bozukluğu olduğunda fark edilmektedir. Bireylerin dikkatli incelendiğinde omurgalarında eğriliğin olduğu belirlenmektedir. Omur eğriliği, boyunda eğrilik, üst sırt ve genel sırt bölgesinde meydana gelen eğrilirken ve bel bölgesinde oluşan eğrilikler skolyoz olabilmektedir. Bireylerin omurganın farklı bölgelerinde meydana gelen eğrilikleri, derecesine bağlı olarak ele alınmaktadır. Bireylerin 10 derece açının altında meydana gelen eğrilikleri hafif skolyoz olarak değerlendirilir ve genellikle belirti vermezler. Buna karşın 40 derece ve üzerinde bulunan skolyozlar ağır skolyoz olarak nitelendirilmekte ve bireylerde ciddi duruş bozuklukları ve ağrılara neden olabilmektedir.

Skolyoz Tanısı Nasıl Konulur?

Skolyoz tanısı bireylerin omurga muayenelerinde belli olmaktadır. Omurga üzerinde oluşan eğriliklerin belirlenmesi ve eğrilikten dolayı kaburgaların belirginleşmesi, doktor tarafından teşhis edilebilir veya grafi çekimleri üzerinden teşhis konulabilir. Bireylerin cerrahi müdahaleye ihtiyaç düzeyde eğrilere sahip olmaları halinde MR çekimi yapılabilmektedir.

Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skolyoz tedavisi sürecinde bireylere skolyoz korsesi verilebilmektedir. Bazı durumlarda kendi kendine düzelebilen skolyoz, korse desteği ile düzeltilebilmektedir. Bireylerin skolyoz egzersizleri ve fizik tedavi uygulamaları ile de düzelebilen omurga eğriliği, sürekli izlenim ve takip ile gözlenmelidir. Süreç içinde omurga eğrisinin iyileşme oranı ve düzelmesindeki etki takip edilerek gerekli uygulamalarda bulunulabilir. Korse, fizik tedavi ve egzersiz hareketleri ile düzelmeyecek olan skolyozlarda cerrahi müdahalenin uygulanması mümkündür. Cerrahi operasyon ile omurgaları düzeltilmesi mümkündür. Cerrahi operasyon 50 derece ve üzerinde olan skolyoz tedavileri için tercih edilen bir yöntemdir.

5

Skolyoz Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Skolyoz omurga yapısında meydana gelen bozulmalara verilen addır ve fizik tedavi, korse kullanımı ve cerrahi müdahale gibi farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here