Sıcak Yaz Günlerinde İçinizi Ferahlatacak Sağlıklı İçecekler

0
221

Sıcak yaz günlerinde tercih edilen hem ferahlatıcı hem sağlıklı içecekler, ev yapımı olan asit içermeyen içecekler olarak bilinmektedir. Sağlıklı içecekler kategorisi içerisinde asit bulunmaması, asit içeriğinin mide ve ağız sağlığı için zararlı olması ile ilgili olmaktadır.

Sağlıklı olmasının yanı sıra, özellikle yaz aylarının bunaltıcı sıcağında tüketimi tercih edilecek gibi ferah bir içeriğe sahip olması da bu içeceklerin aranan özellikleri arasında yer almaktadır. Bilinen bazı tarif isimleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Reyhanlı Ayran
  • Naneli Detoks
  • Ananaslı Zencefilli Yaz Kokteyli
  • Fesleğenli Limonata
  • Çilekli Frozen
  • Buzlu Türk Kahvesi

Bu tarifler içerisinde damak zevkine uygun olanların kısa sürede hazırlanması mümkün olmaktadır. Hazırlanmasının kolay olması sebebiyle taze olarak tüketilmeleri önerilmektedir.

Fesleğenli Limonata Tarifi

Fesleğenli limonata yapılışı; limon, bal ve fesleğen malzemelerinin kullanılması ile mümkün olmaktadır. Bu içeriklere isteğe bağlı olarak 1 adet misket limon da eklenebilmektedir.

Ortalama 4 ya da 5 adet limon kabukları rendelenir, bunun içerisinde ince kıyılan 10 yaprak fesleğen ile yeterli miktarda bal eklenerek karıştırılır. Karıştırılan karışımın minimum 4 saat buzdolabında durması gerekmektedir.

Rendelenen limonların suyunun bir aparat yardımıyla sıkılması gerekmektedir. Buzdolapta beklemekte olan karışım bir süzgeçte tutularak, limon suyunun o süzgecin üzerinden bir başka sürahiye boşaltılması sağlanmalıdır. Bu sayede istenen aromaya ulaşılabilmektedir.

Sağlıklı içecekler olarak hazırlanmakta olan bu limonatanın üzerine ortalama bir ya da bir buçuk litre su eklenerek hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Su ilavesi, isteğe bağlı olarak değişebilmektedir. Servis esnasında isteyenler, bardakların üzerinde fesleğen yaprakları ekleyebilmektedirler.

Naneli Detoks İçeceği Nasıl Yapılır?

Naneli detoks içeceğinin hazırlanışı; 1 salatalık, 19 yaprak nane, 1 litre su malzemelerinin kullanılması ile olmaktadır. Tüm malzemelerin suya eklenerek bir gece boyunca Buzdolapta bekletilmesi gerekmektedir. Salatalıklar doğranmalı, naneler ise bütün halde suya eklenmelidir.

Bir gece bekleyen detoks suyunun ertesi gün içerisinde tüketilmesi önerilmektedir. Sağlıklı içecekler içerisinde hem ödem atan hem de ferah bir tat veren bu içeceğin günlük ve taze olacak şekilde hazırlanması önerilmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here