Sezeryan Nedir?

0
1103
sezeryan doğum nasıldır? (C-section)

Sezeryan Nedir?

Sezaryen doğum, genel olarak anne adayının normal bir şekilde doğum yapmasına engel olan herhangi önemli bir etkenin ortaya çıkması ya da anne adayının normal doğum yapmak istemediği zamanlar dahilinde doğumun sezaryen ile olmasına karar verilmesi durumudur.

Günümüz dünyasında anestezi tekniklerinin de oldukça gelişmesi ile birlikte enfeksiyon, stetilite sorunlarına karşı olarak oldukça etkili antibiyotiklerin olması, ayrıca ameliyatlarda kullanılan dikiş tekniklerinin yeteri miktarda gelişmesi gibi genel olarak cerrahi yöntemlerdeki üstün gelişmeler sonucunda sezaryen ile doğum yapmak daha kolay ve daha az tehlikeli olarak gerçekleştirilmektedir.

Sezaryen ameliyatı gebelik sürecinin seyrine sağlı olarak farklı farklı hamilelik haftalarında yapılabilir. Bebeğe ya da anne adayına bağlı olan tıbbi zorunluluklar ve dikkat edilmesi gereken tehlikeler yüzünden bazı durumlarda sezaryen ameliyatının acilen yapılması gerekebilmektedir. Özetle; vajinal doğumun belirli sebepler yüzünden gerçekleşmemesi durumunda anne adayının karın bölgesinden açılan bir kesi yardımı ile bebeğin anne karnından ameliyat ile alınarak dünyaya getirilmesi işlemine sezaryen doğum denilmektedir.

Sezaryen ameliyatı olarak da sık sık kullanılan bu doğum yöntemi, genel olarak ameliyat süresi 1 saati geçmemektedir. Ayrıca normal doğumlardan farklı olarak bir de sezaryen ameliyatında normal doğum sırasında kullanılan anestezinin iki katı kadar yoğun anestezi kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra ayrıca daha önce planı yapılmış olan bir sezaryen doğum ameliyatının, hamileliğin genel olarak 34.haftası ve daha sonrası zamanlarda yapılabilir. 34. haftadan daha önce anne karnındaki bebeklerin akciğerlerinin henüz gelişimi tam anlamı ile tamamlanmamış olmaktadır. Bu neden ile sezaryen doğum ameliyatının 34. haftadan önce yapılması kesinlikle ve kesinlikle uygun değildir.

Bebeğin sağlığı için bu konuya çok dikkat edilmelidir. 34. haftadan daha önce bir tarihte yapılan sezaryenlerde dünyaya gelen bebeklerin yaşamama ihtimali maalesef oldukça yüksektir.

Peki sezaryen doğumlar hangi durumlarda yapılır?

  • Bebeğin doğum kanalına başla ilerlememesi halinde
  • Plasentanın rahim girişini kapatması
  • Anne adayının çatısının dar olması halinde
  • Bebekle ilgili bazı yapısal anormalliklerin olması durumunda
  • Çoğul gebeliğin olması
  • Anne adayı açısından ıkınmanın riskli olması halinde
  • Anne adayının daha önceden geçirdiği operasyonlar

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here