Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapılmalı?

0
190
sağlıklı kilo almak

Sağlıklı kilo almak için yapılacaklar, öncelikle düzenli bir beslenme ve gerekli egzersizlerin yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Sağlıklı kilo almak, vücut kitle endeksi sınırdan düşük olan kişiler için gerekli olmaktadır.

Sağlıklı kilo almak isteyenler için sunulmakta olan bazı beslenme önerileri bulunmaktadır. Bu öneriler, kilo almaya yardımcı olurken aynı zamanda herhangi bir sağlık problemi oluşmasını da önlemektedir. Bilinen bazı öneriler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Yemek yeme düzeninin olması önemlidir. Öğün atlamadan günde üç öğün düzenli olarak beslenmek gerekmektedir.
  • İştahı çok açık olmayanlar az yemek tükettikleri için yedikleri besinlerin, kalori değerinin yüksek olacak besinlerden seçilmesi de önemli olmaktadır.
  • Kuru yemiş, kuru meyve gibi enerji verici besinlerin iki porsiyon olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Sağlıklı Kilo Almak İçin Tüketilecek Besinler Nelerdir?

Sağlıklı kilo almak için önerilen besinler, kalori değeri yüksek olan besinlerden olmaktadır. Bu besinler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Kırmızı et, içerdiği protein ve enerji kaynağı sebebiyle kilo vermenin en iyi yardımcıları arasında yer almaktadır.
  • Yağlı süt ürünlerinin tüketilmesi hem yağ hem de protein alımı için oldukça önemlidir.
  • Tropikal meyveler, lezzetli olmaları sebebiyle rahatlıkla tüketilebilmektedir. Bu meyveler, diğer meyvelerin yanı sıra daha yüksek enerji değerleri içermektedirler.
  • Patates, karbonhidrat içermesi sebebiyle kilo almak isteyenlerin en çok tüketmeleri gereken besinlerin arasında yer almaktadır.
  • Kuruyemişler önemli enerji kaynaklarından olmaları sebebiyle bir porsiyondan daha fazla olacak şekilde tüketilmelidir.

Sağlıklı kilo almak isteyenler için sunulmakta olan bu önerilerin yanı sıra, yemek porsiyonlarının da büyütülmesi önerilmektedir. Bu sayede kilo almak daha kolay olacaktır.

Kilo Almak İçin Yapılacak Egzersizler

Kilo almak isteyenlerin yapmaları gereken egzersizler, bileşik egzersiz olarak adlandırılmaktadır. Bu egzersizlerin, kilo vermek için yapılan sayı ve zamandan daha az olacak şekilde yapılması gerekmektedir.

Aynı anda farklı kas gruplarına yönelik yapılan egzersizler, daha az enerji harcayarak daha fazla kas oluşturmak amacıyla yapılmaktadır. Bu sayede zayıflarken kas kaybı yaşanmamakta ve güzel bir vücut görünümüne kavuşmak mümkün olmaktadır. Sağlıklı kilo almak için yapılan bu egzersizlerin bir uzman eşliğinde yapılması önerilmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here