Sağlıklı Bir Uyku Uyumanın Püf Noktaları

0
295

Sağlıklı bir uyku bireylerin günlük yaşamlarını devam ettirebilmeleri için büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı uyku sonucunda hem bedensel hem de zihinsel olarak dinlenmenin ve yenilenmenin gerçekleşmesi mümkündür.

Sağlıklı Uyku Nedir?

Sağlıklı uyku bireylerin yaşlarına ve yaşam standartlarına bağlı olarak günlük uyumaları gereken uyku süresidir. Bu süre zarfında uyunan bölgenin özellikleri de sağlıklı uykuyu etkileyen önemli faktörlerden biridir. Genel olarak bireylerin sağlıklı uyku uyumaları ile beyin dağlarının düzenlenmesi ve uyku esnasında dinlendirici hormonların salgılanması mümkündür. Bireylerin sağlıklı bir uyku uyuması için gerekli bazı kurallara dikkat etmesi gerekmektedir. Uykuya geçiş esnasında beyin alfa dalgaları üretmeye başlamaktadır. Derin uyku döneminde beta dalgaları üreten beyin, uyku esnasında hücrelerin yenilenmesi ve gerekli düzenleyici hormonların salgılanması için bu dalgaları üretmektedir. Sağlıklı uyku sürecinin geçirebilmesi için bu beyin dalgalarını bozacak olan etmenlerin uyunan alandan uzaklaştırılması gerekmektedir. Uyku esnasında beyin işlevleri gibi iç organların işlevleri de sağlıklı bir uyku için büyük önem taşımaktadır. Uyku esnasında iç organların çalışma tempoları da düşürülmektedir. Bireylerin iç organlarını zorlayıcı uygulamalar yapması da sağlıklı bir uyku sürecinin geçirilmesini olumsuz etkileyen etmenler arasındadır. Sağlıklı uyku bireylerin zinde uyanmaları için tam dinlenme sağlayan uykudur.

Nasıl Sağlıklı Uyku Uyunur?

Sağlıklı uyku uyumak için bireylerin temelde dikkat etmesi gereken iki unsur bulunmaktadır. İlki beyin dalgalarını olumsuz etkileyecek etmenleri uyunan alandan uzaklaştırmak, ikincisi ise vücudun gece temposunu arttırmasına neden olacak davranışlardan kaçınmak. Bunun için bireylerin uyumadan en az 2 saat önce yeme içme eylemini bırakmaları gerekmektedir. Yatmadan önce yemek yenmesi halinde metabolizma çalışmaya devam ederek tam dinlenmenin gerçekleşmesini engellemektedir. Yatak odasında telefon, bilgisayar ve benzeri teknolojik aletlerin bulunması da sağlıklı uykuyu etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Teknolojik cihazların yaydığı radyasyon dalgalarından kaynaklı olarak beyin dalgaları oluşumda sorunlar meydana gelebilmektedir. Işıklı ortamda uyumakta aynı etkinin oluşmasına neden olabilmektedir. Bireylerin uyku öncesi uzun uzun düşünmeleri de beynin sağlıklı uyku pozisyonuna geçmesini engelleyen unsurlar arasında yer almaktadır.

5

Sağlıklı Bir Uyku Uyumanın Püf Noktaları

Sağlıklı bir uyku bireylerin günlük yaşamlarını devam ettirebilmeleri için büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı uyku sonucunda hem bedensel hem de zihinsel olarak dinlenmenin ve yenilenmenin gerçekleşmesi mümkündür.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here