Sağlıklı Bir Gebelik İçin Tavsiyeler

0
243
sağlıklı gebelik

Sağlıklı bir gebelik için tavsiyeler, gebelikte kısmen bozulan yaşam konforunu geri kazanmak için yapılması gerekenlerden oluşmaktadır. Gebelik öncesinde çoğunlukla yaşanmayan mide bulantıları ve baş dönmesi gibi durumlar, gebelikte yaşam kalitesini düşürür. Hormonların değişiminden kaynaklanan psikoloji değişimleri, kişilerin günlük yaşam içinde zorlanmalarına, ağlama krizlerine ya da duygusal karamsarlığa neden olabilmektedir.

Beslenmenizi Düzenleyin!

Sağlıklı gebelik, beslenme ile şekillenen, oldukça komplike bir süreçtir. Bu nedenle alınan besinlerin kalitesi ve kişilerin besinlere gösterdikleri reaksiyonlar, gebelik kalitesini etkiler. Gebelikte meydana gelen bulantı ve kusmalara karşı alınacak önlemler arasında ağırlıklı olarak tuzlu besinler tüketmek, uzun araç yolculuklarından sakınmak gibi tedbirler yer almaktadır. Mide bulantısı fazla olan kişilerin sabah uyanır uyanmaz birkaç tane tuzlu kraker ya da peynir yemesi, bulantıyı bastıracaktır. 4. Haftadan yaklaşık olarak 16. Haftaya kadar, aralıklarla devam edecek mide bulantısı sırasında bir parça peynir yemek, kusmanızı engelleyecektir. Bunun yanında yağlı besinlerden uzak durulması, özellikle sabah kahvaltıları ve akşam yemeklerinde hafif beslenilmesi önem taşır.

Egzersizin Önemi

Egzersiz, doğumun mekanik etkilerini hafifletici etkiye sahiptir. Doğum sırasında meydana gelecek kasılmalara vücudun hazırlıklı olması ve kasılmalar sırasında ortaya çıkacak acının en az seviyeye indirgenmesi için egzersiz gereklidir. Bunun yanında egzersiz sırasında salgılanan hormonlarla gebe, mutluluk hissedecektir.

Uyku Düzeninizi Bozmayın!

Uyku, hem hormon salgılanması, hem de annenin daha rahat bir gebelik geçirmesi açısından oldukça önemlidir. Gebelik süresinde, gebelik öncesinde ihtiyaç duyulana göre uyku ihtiyacı artar. Bir gebenin uyku ihtiyacı 18 saate kadar çıkabilmektedir. Sağlıklı ve yeterli bir uyku hem hormon kontrolü, hem kilo kontrolü açısından önem taşır. Annenin vücudunun değişimlere ayak uydurması ve bebeğin ilerleyen aylarda annenin rahminde oluşturacağı baskıya karşın anne, uyku düzeni ile daha sakin ve uyumlu bir gebelik dönemi geçirecektir. Gebelik döneminde uyku kalitesini en çok bozan iki etmen, bebeğin anne rahmine yaptığı baskıdan kaynaklanan tuvalet ihtiyacı ve bebeğin anne karnındaki hareketleridir. Bu iki etmene karşı, annenin sıvı alımını düzenlemesi ve uykuya geçiş öncesinde sakin aktivitelerde bulunması sağlıklı gebelik tavsiyeleri olarak verilebilir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here