Sağlık Yaşam ve Zayıflama İçin Brokolinin Önemi

0
216
brokoli

Brokolinin sağlıklı yaşama ve zayıflamaya yönelik tüketimi, en sık tercih edilen tüketim biçimleri arasında yer almaktadır. Brokolinin önemi, besin değerinin yüksek olması ve yağ yakımını kolaylaştırması sebebiyle tercih edilmektedir.

Brokolinin az kalorili fakat sağlıklı bir besin olmasının yanı sıra bağışıklığı güçlendiren bir etkisi olduğu da bilinmektedir. Hastalıklara ve kronik yoğunluklara karşı brokoli tüketimi önerilmekte ve düzenli tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Brokoli tüketiminde dikkat edilmesi gerekilen konu, aç karnına tüketilmesinden ziyade ara öğün olarak tercih edilmesidir. Midesinde hastalık olanlar için aç karnına brokoli tüketimi gaz oluşumuna neden olması sebebiyle rahatsızlık verebilmektedir.

Brokoli Tüketimi ile Nasıl Kilo Verilir?

Kilo vermede brokoli tüketimi, diyet listelerine yerleştirilerek haftada en az iki gün olacak şekilde önerilmektedir. Brokolinin ana menülerden ziyade ara öğünlerde tüketilmesi, metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olması sebebiyle hızlı kilo vermeyi sağladığı bilinmektedir.

Brokoli, yağ yakıcı etkisinin yanı sıra tok tutma etkisi de sunduğu için diyet yapanlar için önemli bir tercih olmaktadır. Ara öğünlerde tüketilmesi ile ana öğünlerde alınan besin miktarı azaltılabilmektedir.

Brokolinin önemi, zayıflamada olduğu kadar kilonun dengede tutulmasında da yer almaktadır. Kilo verenler için ara ya da ana öğünlerde brokoli tüketilmesi, kilonun dengeli kalmasına yardımcı olabilmektedir.

Brokolinin Kalori Değeri Nedir?

Brokolinin kalori değeri, yeşil sebzelerin hemen hepsinde olduğu gibi diğer besin türlerinden daha az olmaktadır. Fakat brokoli pek çok sebzeye göre daha yüksek enerji içeriğini daha az kalori değeri ile sunmaktadır.

Brokolinin kalori değeri hesaplanırken bir porsiyonun 120 gram olduğu düşünülmektedir. 120 gram ölçüsündeki sade haşlanmış bir brokolinin yağ ve tuz değeri hesaba katılmadan içerdiği kalori oranının 30 kalori olduğu bilinmektedir.

Brokolinin önemi, kalorisinin düşük olmasından çok doyurucu ve besleyici içerikler sunmasında bulunmaktadır. Bu sebeple yalnızca yetişkinler için değil gelişim çağında olan çocuklar için de önemli bir besin kaynağı olduğu bilinmektedir.

Brokoli besin içeriği olarak; yağ, protein ve karbonhidrat içermektedir. Bu içeriklerden en çok protein bulundurduğu bilinmekte, en az oranın ise yağa ait olduğu tespit edilmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here