Sağlığa Faydalı Olan Baharatlar

0
264
sağlığa faydalı olan baharatlar

Sağlığa faydalı olan baharatlar, hem yemeklerin lezzetlendirilmesinde, hem sağlığın düzenlenmesinde ve beslenmenin dengelenmesinde kullanılmaktadır. Özellikle zencefil, tarçın, biber çeşitleri, karanfil gibi baharatlar en faydalı baharatlar arasında yer almaktadır.

Zencefilin Faydaları

Zencefil, anti bakteriyel, anti viral ve anti inflamatuvar olarak kullanılabilmektedir. Çay olarak tüketilen zencefil, gebelik döneminde gebeleri zor durumda bırakan sabah bulantılarını önlemede etkendir. Uzun süreli araç yolculuklarında ortaya çıkan bulantıları ortadan kaldırmak için zencefil çayı kullanılabilmektedir. Bunun yanında zencefilin anti tümör etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle zencefil, tümör durumlarında da kullanılmaktadır. Yemeklere katılması durumunda gribal enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini de geliştirmektedir.

Chianın Faydaları

Zayıflama ve form koruma konusunda oldukça faydalı baharatlar arasında yer alan chia, çok az bir miktarında içerdiği mineral ve vitamin değerleri ile kullanımı sorun yaratmayan besinlerdendir. Omega 3, 6 ve lif içeriğine sahip zengin bir besin olan ürün, kan şekerini ve kolesterolü dengeler. Bu sayede gereksiz yeme krizlerinin önüne geçer. Antioksidan özelliği sayesinde kanser riskini azaltır. Süt ve suda jelleşme ve katıldı sıvıyı katılaştırma özelliklerine sahiptir. Bu nedenle puding ve tatlılarda kıvam arttırıcı olarak da kullanılabilmektedir. Kıvam arttırma özelliği, midede gereğinden fazla yer kaplaması sayesinde diyetlerde kullanılabilmektedir. Baharat, mideye kuru olarak alındığında midede bulunan fazla suyu çekerek mide yanması gibi problemlerin önüne geçer. Bu özelliği ile chia, sağlıklı baharatlar sınıfında yer almaktadır.

Karanfilin Faydaları

Diş ağrısı durumlarında çözüm sağlayan karanfil, bölgesel anestezik etkisi sayesinde ağır diş ağrılarının da önüne geçmektedir. Ağız kokusu gibi durumların önüne geçen baharat, su ve çayda tüketildiğinde şişkinlik şikayetinin de önüne geçer. İçeriğinde bulunan Omega 3 ve 6 ile kullanımı daha faydalı bir hal alan bitki, öksürük gibi şikayetlerde de kullanılabilir. Hafif soğuk algınlığı durumlarında kullanılabilecek bitki, meyvelerle kaynatılarak kış çaylarına ve tatlılara katılabilmektedir. Baharat, katıldığı çaylara ferahlık hissi vermekte, tatlıların kıvamını ve kokusunu güzelleştirmektedir. Baharatların faydaları arasında en çok rastlanan mineral ihtiva etme durumu, karanfilde de söz konusudur.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here