Safra Kesesi Kanseri Nedir?

0
289
Safra Kesesi Kanseri Nedir?

Safra Kesesi kanseri vücudun önemli sindirim organlarından bir tanesi olan safrayı etkiler. Yapılan araştırmalara göre erkeklerden çok kadınlarda safra kesesi kanseri görülmektedir. Karaciğerden bir günde ortalama 1 litre kadar safra sıvısı salgılanır. Bu sıvı sayesinde bazı vitaminlerin emilimi sağlanıyor ve buna ek olarak bazı hayati fonksiyonları yerine getiriyor.
Özellikle fazla yağlı olan yemekler yenildikten sonra, safra kesesi kasılmaya başlar ve sıvıyı on iki parmak bağırsağına doğru gönderir. Bu da zamanla safranın akışkanlığının bozulmasına ve bağırsaklarda tortu kalmasına neden olur. Tortular tıkanmalara yol açarak zamanla taş haline gelir. Diğer bir değişle kansere yakalanma ihtimali artar. Bu nedenle doktorlar fazla yağlı yiyecek yenmesini önermezler.
Safra Kesesi Kanserinin Belirtileri Nedir?
Safra kesesi kanseri nedir sorusunun cevabını arıyorsanız hastalığın belirtilerine bakmanızda fayda vardır. Safra kesesi kanseri belirtileri her zaman kendini hissettirmez. Bu nedenle sinsi bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Çoğunlukta sessiz seyreden bu hastalık, yapılan ameliyatlarda fark edilmektedir. Safra kesesinin içinde taş olduğu zaman, yer çekimi nedeni ile bu taşlar zaman zaman hareketlenir. Bu hareketlenme, ana kanalda olduğu aman çıkışın boşalmasına neden olur. Tıkanma gerçekleştiği zaman:
⦁ Sarılık,
⦁ İdrar renginin kırmızıya dönmesi,
⦁ Karın ağrısı,
⦁ Bulantı,
⦁ Sindirimle ilgili problemler,
⦁ Yiyeceklere karşı tahammülsüz olmak,
⦁ Zayıflamak,
⦁ Kusma,
⦁ Ateş rahatsızlıkları görülüyor.
Doktorla Ne Zaman İletişime Geçmeli?
Kanserin belirtileri genellikle kendini hastalık başladıktan sonra 6 ay içinde kendini hissettirmektedir. Safrada bulunan taşlar eğer 3 cm’den daha büyükse kişilerin kansere yakalanma ihtimali daha yüksektir. Safra kesesi kanseri nedenleri ne olduğu fark etmeksizin, eğer bu belirtilerin siz de olduğunu düşünüyorsanız mutlaka hekiminiz ile iletişime geçmeniz gerekir.
Safra Kesesi Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?
Safra kesesi kanseri tedavisi için kötü huylu tümor cerrahi yöntemler kullanılarak çıkarılmaktadır. Bazı durumlarda büyük çaplı ameliyat yapmak zorunluluk olabilir. Hastalığın ilerleme durumuna göre, bazen safranın bir bölümünü almak gerekir. Ne yazık ki hastalığın tanısı zor konulduğundan çoğu zaman safra kesesi kanseri tedavisi için geç kalınmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here