Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

0
1214
saç dökülmesi

Saç dökülmesi günümüzde erkeklerin en çok şikayet ettiği konuların başında gelmektedir. Birçok erkek, saç dökülmesi nedeniyle fiziksel görünüşü hakkında kaygılar yaşamakta, bu durum da zaman zaman psikolojik problemlere yol açabilmektedir. İstatistiklere bakıldığında, Türkiye’de erkeklerin 4/1’lik kısmının kellik problemi yaşadığını görüyoruz. Bu kişilerin arasında henüz 20-25 yaş aralığında bulunan birçok insan bulunmaktadır. İnsanların birçoğu saç dökülmesinin tedavisinin mümkün olmadığını düşünse de, saç dökülmesi aslında tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır.

Saç dökülmesi denince ilk akla gelen ve kellikle sonuçlanan dökülme türü, erkek tipi saç dökülmesi ya da başka bir deyişle genetik dökülmedir. Bu dökülme türünde önce şakaklar ve saçın tepe bölgesi açılır, daha sonra bu noktalar birleşerek kellik denilen durum oluşur.

Tedavi Yolları

Saç dökülmesi birden ortaya çıkmaz, adım adım gelişir. Bu yüzden, saç dökülmesinin ortaya çıkmaya başladığı ilk anlardan itibaren müdahale etmek önemlidir. Örneğin, saç dökülmesi sorunu yaşayan erkeklerde, henüz 15 yaşından itibaren saç kalitesinde bozulma meydana gelir. Saçlar şekil almamaya başlar, saçın renginde matlık ortaya çıkar. Bu durum saç dökülmesinin habercisi olabilir. Bu gibi problemlerle karşılaşılan ilk andan itibaren H ve B7 tedavisine önem vermek gerekir. Bu ihtiyaç besinler yoluyla karşılanabileceği, dışarıdan vitamin takviyesi ile de karşılanabilmektedir. Bu müdahalenin yetersiz kalması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Zira; saçların dökülmesinin nedeni DHT adı verilen hormondur.

Dht hormonu saç köklerinden yeni saçlar çıkmasını engeller. Saçların yeniden çıkması için bu hormonu baskılamak gerekir. Bunun için çeşitli ilaçlara başvurulabilmektedir.

Saç Ekimi Kesin Çözüm

Bu tedaviler de yetersiz kaldıysa ve saçlarınızda dökülme ciddi seviyelere ulaştıysa, başvurmanız gereken yol kesinlikle saç ekimidir. Saç ekimi teknolojisi bugün Türkiye’de de son derece gelişmiş durumdadır.

Saç ekimi için, dökülmemiş ve sağlıklı saçlardan alınan doku, artık saç çıkmayan köklere nakledilir ve zaman içinde saçlar yeniden tamamen çıkmaya başlar. Saç ekiminden sonra dökülme  kesinlikle tekrarlamayacaktır zira ekilecek saçın dokusu, dökülme özelliği  olmayan, kafanın arka tarafındaki saç tellerinden alınır.

Daha sağlıklı bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here