Prostat Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
1412
erkeklerde prostat durumu

Genellikle hastalığın adı yerine kullanılsa da, prostat aslında tek başına bir hastalık değildir.  Prostat erkek üreme sisteminin bir parçası olan ve sağlıklı bütün  erkeklerde bulunan şekil itibari ile cevize benzeyen ufak bir salgı bezidir.  İdrar torbasının altında,  kalın bağırsak ya da başka bir deyişle rektumun ön tarafında yer alır. Üretra olarak da bilinen ve asıl görevi idrarın idrar torbasından ayrılmasını sağlamak olan idrar yolunun başlangıç kısmını adeta kalın bir yüzük gibi çevreleyen bu salgı bezinin ana görevi, meniyi oluşturan sıvının yüzde yirmilik bir kısmı sağlamak ve spermin dışarı boşaltılmasını sağlamaktır.

Prostat hastalıkları genelde prostatta büyüme ve prostat iltihaplanması olarak iki farklı türde görülür.  Halk arasında prostat adıyla bilinen hastalığın asıl adı, iyi huylu prostat büyümesidir. Prostat büyümesi kötü huylu olarak da görülebilir ki bu duruma, prostat kanseri adı verilir.

İyi Huylu Prostat Nedenleri

Prostatın tam olarak neden kaynaklandığını açıklamak için yeterli bulgu yoktur.  Fakat prostat problemleri genelde kırklı yaşlarını geçmiş erkeklerde görüldüğü için, problemin yaşın ilerlemesine bağlı olarak görülen hormon değişimleri olduğunu söylemek mümkündür.  Genetik faktörlerin de prostat büyümesini tetiklediğini söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlara göre, 60 yaş ve üstündeki erkeklerde iyi huylu prostat büyümesi görülme oranı %50 civarında seyrederken, bu oran 80 yaşında %90’a kadar yükselmektedir.

Tedavi

Prostanın büyüme oranı, prostattaki büyümenin diğer organları etkileyip etkilemediğine bağlı olarak, tedavi yöntemleri değişkenlik göstermektedir.  Cerrahi olmayan yollarda ve cerrahi yollarda prostat tedavisinde kullanılmaktadır. İlk kullanılan yöntem, izlem yöntemidir. İzlem yöntemi hastanın prostatında büyüme tespit edilmişse ama bu durum hastayı rahatsız etmiyorsa uygulanır.

Hastanın durumu belli zaman aralıkları ile yapılan kontroller sayesinde gözlem altında tutulur.  Bu durumdaki hastalar, uykudan en az iki saat önce sıvı alımını durdurmalı, kafeinli içecekleri tüketmemelidir.  Bu önerilere uyulduğu halde prostat büyümesi arttıysa, ilaç tedavisine başlanır. Eğer ilaçlar prostat büyümesini durdurmak konusunda yeterli olmuyorsa, cerrahi tedaviye başvurmak zorunludur. Prostat ameliyatlarında son zamanlarda lazer teknolojisi de kullanılmaya başlanmıştır.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here