Polikistik Over Sendromu

0
1505
over

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu kadınların yumurtalıklarında bulunan çok sayıda iyi huylu kistlerin oluşmasıyla beliren hastalığa Polikistik Over Sendromu (PKOS) denir. Genellikle kadınların yumurtlama problemlerinin önde gelen sebeplerinden biri olarak bilinir. 30 yaş altındaki kadınların bir takım hrmonsal düzensizlikleri dolayısıyla oluşan, nedeni tam olarak bilinemeyen bir durumdur. Kadının ailesinden aldığı genetik özellikler en çok rastlanan sebepler arasında gösterilir. Ancak bunun yanında kişinin hareketsiz olması, beslenme alışkanlığı ve en önemlisi stres de bu duruma tetikleyici unsurlardır.

Düzenli olarak adet gören bir kadın adet döneminde yumurtalıklarında döllenmeye hazır olgun bir yumurta gelişir. Bu yumurta gelişimini tamamlayarak çatlar ve sperm ile birleşerek döllenir. Bu şekilde hamilelik oluşur. Polikistik Over Sendromu olan bir kadında ise adet döneminde hiçbir yumurta döllenme gerçekleştiremez. Çünkü çevresinde bunu engelleyen kistler bulunur. Polikist gerçek anlamda birden fazla kistin oluşturduğu bir isimdir.

Polikistik Over Sendromu Nedenleri?

Hastalığın en temelini düşünürsek hipofiz bezinin salgıladığı FSH ve LH hormonlarının anormal salgılarda bulunması yer alır. Bundan dolayı her ay düzenli gerçekleşmesi gereken yumurtlama gerçekleşmez. LH hormon artışı erkeklik hormonu arttırır. Salgılanan hormonlar (androjenler) yağ dokusuna dönüşür. Bu sadede LH hormonunun üretimi artarak kısır döngü oluşturur. Bu döngü yumurtalıkların baskılanması, uyarılması ya da kilo vermekle kırılabilir.

Polikistik over sendromu aileden gelen bir hastalık da olabilir. Uzmanlar bu sendromun her 10 bayandan birinde görüldüğünü söyler. En büyük nedenlerinden bazıları düzensiz beslenme, stres ve hormon-el bozuklukların oluşumudur.

Polikistik Over Sendronu Belirtileri Nelerdir?

Sendroma sahip kadınlarda genellikle adet düzensizliği, yükselen kilo artışı, vücudun belirli bölgelerinde ki tüylerde artış, sivilceler de yükselen artış, cildin yağlanması ve kısırlık yatar. Uzun yıllar evli kalıp hamilelik yaşamayan bayanların polikistik over sendromuna maruz kalmaları yüksektir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Bu aşamada yapılan tedavi yöntemleri hastanın beklentilerine göre şekillenir. Hasta çocuk istiyorsa farklı istemiyorsa farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Çocuk sahibi olmak isteyen hastanın öncelikli yapması gereken şey kilolarından kurtulması ve spor yapmasıdır. Uzmanlar kilo veren hastaların birçoğunda şikayetlerin kendiliğinden düzeldiğini vurgulamaktadır. Ağırlığının %5’lik kısmını veren bir hastada insülin ve androjen düzeyleri düşmektedir. Günlük hareketliliğin artması ve istikrarlı diyet programına uymak hastanın iyi sonuçla karşılaşmasına büyük etkendir.

Hamile kalmak istemeyen kadınlarda doğum kontrol hapları tavsiye edilir. Bu haplar hormonlarda düzelme sağlayarak kıllanma, yağlanma ve kilo alma şikayetlerini çözümler.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here