Polikistik Over Sendromu Nedir?

0
359

Polikistik over sendromu nedir sorusunun yanıtı şudur: Kadınlarda adet düzensizliği, tüylenme, kilo problemleri gibi belirtilerle kendini gösteren, yumurtalıklardan kaynaklanan hastalığa polikistik over sendromu denir. Bu rahatsızlık, kısırlığa kadar varabilen ciddi sonuçlar doğurmaktadır.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri

Polikistik over sendromu, yumurtlamanın kesilmesine neden olan bir hastalıktır. Normal kadınların %25’inde polikistik over sendromunun belirtilerine rastlanmaktadır. Hastalığın en net belirtisi ultrasonda belli olmaktadır. Overlerin üzerinde kistik parçalar bulunması ile karakterize hastalık, yumurtlamayı ekarte etmesine bağlı olarak bazı belirtiler gösterir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Adet düzensizliği
 • Tüylenme artışı
 • Saç dökülmesi
 • Sivilcelenme
 • Rahim kanseri ve meme kanseri riski artışı
 • Kalp damar hastalıklarında artış
 • İnsülin oranında artışı
 • Ağrılı adet görme
 • Adette düzensizlik ve ani kesilmeler

Polikistik over sendromu, uzun dönemde kadınlarda şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp damar hastalığı, rahim kanseri gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle belirtileri dikkate alınmalı, kesinlikle özenle tedavi edilmelidir.

Polikistik Over Sendromunun Nedenleri

Polikistik over sendromunun tedavisi nedenlere yönelik yapılmaktadır. Bunun olmaması halinde nedenler ortadan kalkmadığından, sendrom kendini tekrar eder. Bu sebeple nedenlere odaklanmak, tedavi yolunda en önemli adımdır.

Polikistik over sendromu, genetik faktörler ve metabolik yatkınlık çerçevesinde meydana gelir. Bu kapsamda sendrom, bazı kadınlarda ne kadar tedavi edilirse edilsin tekrar eder. Adet döneminde kan miktarının az olması ve kandaki pıhtılaşma faktörlerinin fazlalığı, kanın dışarı çıkamadan pıhtı halini alarak overlere yapışmasına, dolayısıyla kiste neden olabilmektedir.

Hormon bozuklukları, adet düzensizliğe ve tüylenmeye neden olmasının yanında polikistik over sendromunun da başlıca nedenlerindendir. Bu bağlamda uygulanacak hormon tedavisinin kanı pıhtılaştırma özelliği dikkate alınarak ilaç seçimleri yapılmalıdır.

Kimyasal ve plastik ürünlere maruz kalmak, hormonal dengenin bozulmasından kaynaklı polikistik over sendromuna neden olabilmektedir. Plastiklerdeki endokrin salgılarını bozucu BPA, DBP gibi maddeler, insan genetiği ve iç salgı bezlerini bozarak adet döngüsünün işleyişi konusunda sorunlara yol açmaktadır.

Polikistik Over Sendromunda Akne

Polikistik over sendromunda, sendromun tedavisine ek olarak akne tedavisinin de yapılması gerekmektedir. Akne tedavisi, sendrom tedavisi ile birlikte yapılmalıdır. Bu durumda hem sendromun, hem aknenin tedavisi için uygulanan ilaçların amacı, androjen üretimini azaltmak ve kandaki androjenin proteinlere bağlanmasına yardımcı olmaktır. Dokulara yayılmış olan androjenin toplanması için kandaki proteinin kullanılması gerekecektir. Bu sayede over sendromu ile birlikte akne tedavisi de sağlanmış olur. Tedavi alan kadın hasta, eğer gebelik düşünmüyorsa östrojen ve progesteron hormonlarının kombine uygulanması tedaviyi hızlandıracaktır.

Bunun yanında tedavide akne için özel arındırıcı sabunlar verilebilmekte iken; akne için kimyasal ürün kullanılması tavsiye edilmez. Bunun yerine bitki çaylarının yüze sürülmesi ile elde edilecek bir maske kullanılabilir.

Polikistik Over Sendromunun Tedavisi

Polikistik over sendromu tedavi edilirken amaç, gebelik şansını azaltmadan en faydalı tedavi yöntemi ile hareket etmektir. Bu kapsamda overlere zarar verici herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmaz. Over sendromu tedavisinde bazı yöntemler şöyle sıralanabilir:

 • Dolaşımdaki androjen hormonunu azaltmak: Bu sayede adet düzene girecek, kan akışının hızlanmasına bağlı olarak over tıkanıklıkları giderilecektir. Bu tedavi tüylenme problemi bulunan kadınlar için oldukça uygundur.
 • Endometrium korunması tedavisi: Rahim iç tabakasından sıyrılan parçaların overlere yapışması durumu ile ortaya çıkan over sendromuna karşılık bu tedavi, rahiç iç duvarını korur ve güçlendirir. Adet döngüsü sırasında iç duvardan parça kopmasını engeller. Bu polikistik over sendromu tedavisi gebe kalmak isteyen kadınlar için uygundur.
Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here