Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır?

0
261

Öfke kontrolü bireylerin duygularının farklına varmaları ve onu yönlendirmeleri ile yapılmaktadır. Öfke diğer duygular gibi bireylerin günlük yaşamlarında hissedebilecekleri doğal bir duygu olurken öfke kontrolü sağlanamadığında olumsuz sonuçlar oluşmasına neden olan bir duygudur.

Neden Öfke Kontrolü Yapılmalıdır?

Öfkeyi kontrol etme nedeni öfkenin yıkıcı etkisinden kurtulmak ve öfkenin yol açtığı tahribatın önüne geçmektir. Bireylerin öfkelerini baskılamaları veya yanlış bir şekilde dışarı çıkarmaları iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde bireylerin düşünme sistemlerini de etkileyen öfke, doğru karar verilmesini ve olayların doğru algılanmasını etkileyen bir duygudur. Bireylerin öfkelerini direk dışarı çıkarmaları durumun yanlış anlaşılmasına ve bireylerin haksız duruma düşmesine neden olabilir. Bu durumda da bireylerin öfkelerinin artması veya yanlış anlaşılmadan dolayı pişmanlık duymaları mümkündür. Bundan dolayı sağlıklı bir iletişim için bireylerin öfke kontrolü yapabilmesi ve durumları iyi analiz ettikten sonra duygularını yansıtmaları gerekmektedir. Bireylerin öfkelerini dışarı aktarmak yerine baskılamaları da sorun oluşturmaktadır. Baskılanan öfke bireylerin sinir sistemlerine zarar verirken aynı zamanda öfke birikimi yaşanmasına da neden olmaktadır. Bireylerin öfkelerini doğal süreç içinde doğru bir şekilde aktaramamaları ilerleyen süreçte en ufak olaya sinirlenmelerine ve öfke patlamaları yaşamalarına neden olabilmektedir. Bireylerin etkili bir şekilde öfke kontrolü yapabilmeleri için uygulamaları gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke kontrolünü sağlamak için bireylerin öncelikli olarak öfkelenmelerine neden olan durumu anlamaları gerekmektedir. Hangi düşüncenin veya olayın öfkenin artmasına neden olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Öfkeli bireyler için olaylar çok abartılı ve çarpıtılmış olarak algılanabilir. Bu yüzden bireylerin olayları iyi analiz etmesi gerekmektedir. Bireyler öfke anında düşünmeden yargılama yaptıkları için daha sonra pişmanlık yaşamaktadırlar. Bireylerin öfkelendikleri anda nefes egzersizleri yapıp kendilerine sakin ol ve gevşe gibi tekinlerde bulunmaları öfkenin kontrol edilmesi ve öfkeye neden olan durumun anlaşılması için gereklidir. Bireylerin zihinlerini öfkeye neden olan düşünceden arındırmaları ve düşüncelerini uygun ses tonu ile aktarmaları iletişimin sağlıklı yaşanmasını sağlamaktadır. Bireylerin olay analizi yaparak öfke kontrolü yapması iletişim sorunlarının oluşmasını önlemektedir.

5

Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır

Öfke kontrolü bireylerin duygularının farklına varmaları ve onu yönlendirmeleri ile yapılmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here