Ödem ve Şişkinlik Nedir?

0
247
ödem ve şişlik

Ödem ve şişkinliğin tanımı, çoğunlukla vücutta sıvı birikmesi olarak yapılmaktadır. Vücutta biriken sıvılar, vücudun olduğundan daha şiş görünmesine neden olmaktadır. Ödem ve şişkinlik, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Ödem ve şişkinliğin kadınların adet dönemi öncesi ve sonrasında sıkça yaşadıkları bilinmektedir. Bunun yanı sıra, yorgunluk ve uykusuzluk gibi durumlar da şişkinliğe yol açabilmektedir.

Bazı hastalıkların belirtileri arasında ödem ve şişkinlik olduğu bilinmektedir. Özellikle böbrek ve karaciğer gibi organlarda oluşan hasarların sonucu olarak vücutta ödem oluşabilmektedir. Ödemin geçmesine yönelik hem doğal hem de ilaçla tedaviler uygulanabilmektedir.

Ödem ve Şişkinlik Oluşumu Nasıl Önlenir?

Ödem oluşumunu önlenmesi, yaşam şeklinin dönüştürülmesi ile mümkün olmaktadır. Şişkinlik şikâyeti yaşayanların şu önerileri uygulamaları halinde şişkinliklerinde azalma olduğu bilinmektedir:

  • Günde iki litre kadar su tüketimi önemlidir. Fakat suyun birden değil yudum yudum içilmesi önerilmektedir.
  • Düzenli spor yapmak şişkinliği gideren önemli faktörlerden birisidir. En az yarım saat spor yapılması gerekmektedir.
  • Sürekli ayakta ya da sürekli oturur pozisyonda olunması da şişkinliğe neden olduğu için pozisyon değişikliğinde bulunmak önerilmektedir.
  • Vücut kitle endeksinin yüksek olmaması, kişilerin şişkinlik yaşamaması için oldukça önemlidir.

Ödem ve şişkinlik oluşumunu önlemek için sunulan bu öneriler, geçici süre değil düzenli uygulanması ve dikkat edilmesi gerekilen önerilerdir. Belirli bir yaşam şeklinin oluşturulması ve bu çizgide devam edilmesi en önemli öneriler içerisinde yer almaktadır.

Hangi Yiyecekler Ödem Atmaya Yardımcı Olur?

Ödem atmak için yardımcı olan yiyecekler, vücutta fazla olarak biriken sıvının dışarıya atımını sağlamaktadırlar. Bu yiyeceklerden şu şekilde bahsedilmektedir:

  • Maydanoz, taze veya çay şeklinde tüketildiğinde hızlı bir şekilde ödem atıcı olarak etkisini göstermektedir.
  • Salatalık önemli besin kaynaklarından birisi olarak vücutta şişkinlik oluşumunu engellemektedir.
  • Yoğurt tüketimi, düzenli olarak sağlandığında vücutta ödem oluşmasını engellediği bilinmektedir.
  • Ananas, vücutta oluşan iltihaplı dokuların tedavi edilmesinde yardımcı olduğu gibi, ödem ve şişlik oluşumunu da engellemektedir.
  • Nar, içerdiği vitamin ve mineraller ile hem idrar sökücü hem de ödem atıcı etkiler sunan önemli bir meyve olarak bilinmektedir.
Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here