Obeziteden Nasıl Kurtulunur?

0
418

Obeziteden kurtulmak için bireylerin öncelikli olarak obezite aralıklarını belirlemeleri gerekmektedir. Obeziteden kurtulmak için uygun beslenme yöntemlerinin uygulanması ve egzersiz yapılması gerekmektedir.

Obezite Nedir ve Neden Oluşur?

Obezite oluşum nedeni bireylerin yaşam koşulları ile büyük oranda ilişkilidir. Bireylerin beslenme alışkanlıkları, yaşları, cinsiyetleri, çalışma koşulları, metabolik etmenler, sigara ve alkol kullanımı, fiziksel aktivite yetersizliği gibi etmenlerden dolayı obezite oluşması mümkündür. Bireylerin besin tüketimi ile elde ettikleri enerjinin yeteri kadar tüketilememesinden dolayı yağ ve enerjinin vücut dolusunda birikmesi ile obezite oluşmaktadır. Ayrıca psikolojik etmenlerden dolayı dengesiz beslenilmesi de obezite oluşmasına neden olmaktadır. Obezite belirlenmesi için bireylerin vücut indeksi hesaplaması yapılması gerekmektedir. 25 ila 30 değerindeki vücut kitle endeki fazla kilolu olurken 30 – 40 değeri obez olarak belirlenmektedir. Bireylerin 40’tan fazla vücut kitle indeksine sahip olmaları halinde morbit, yüksek obez olarak belirlenmektedir. Bireylerin obeziteden kurtulmak için tedavi olmaları mümkündür. Bunun için 5 aşamalı tedavi yöntemi bulunmaktadır ve bu yöntemler aşamalı olarak uygulanmalıdır.

Obeziteden Nasıl Kurtulunur?

Obeziteden kurtulma yöntemleri arasında yer alan en önemli ve en etkili yöntem tıbbi beslenme yönteminin uygulanmasıdır. Bu yöntemde bireylerin vücut kitle indeksine bağlı olarak diyetisyen tarafından belirlenen beslenme düzenine uymaları gerekmektedir. Bireylerin yeterli ve dengeli beslenmeleri ile obeziteyi yenmeleri mümkündür. Bireylerin obeziteden kurtulmak için dengeli beslenmenin yanı sıra günlük olarak 30 dakika egzersiz yapmaları da gerekmektedir. Bu esnada bireylerin 200 kkal enerji tüketiminde bulunmaları mümkündür. Üçüncü adımda bireylerin kendilerini gözetlemeleri ve programlarına uymak için iç denetimlerini yönetmeleri gerekmektedir. Bireylerin kronik bir rahatsızlıktan dolayı aşırı kilolu olmaları halinde tıbbi destek almaları ve ilaç tedavisi olmaları gerekmektedir. Bazı hastalıkların etkisi ile de obezite oluşması mümkündür. Belirlenen ilk 3 yöntemin uygulanması halinde istenilen sonuç elde edilmezse bireylerin ilaç desteği almaları veya 5. yöntem olarak bariatrik ve rekonstrüktif tedavi yöntemini tercih etmeleri mümkündür. Bu yöntemde bireylere cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Bireylerin ilk aşamalarda başarısız olmaları halinde obeziteden kurtulmak için cerrahi müdahale tercihinde bulunmaları mümkündür.

5

Obeziteden Nasıl Kurtulunur

Obeziteden kurtulmak için bireylerin öncelikli olarak obezite aralıklarını belirlemeleri gerekmektedir. Obeziteden kurtulmak için uygun beslenme yöntemlerinin uygulanması ve egzersiz yapılması gerekmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here