Obezite Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

0
426

Obezite nedir sorusu şöyle yanıtlanabilir: Vücutta fazla miktarda yağ birikmesine bağlı olarak ortaya çıkan, meydana getirdiği hastalıklar nedeniyle mutlaka tedavi edilmesi gereken bir kilo fazlalığıdır. Besinlerle alınan enerjinin yakılan enerji il orantılı olmamasının sonucu olarak depolama durumunda ortaya çıkar. Yaşamı kısıtlayan ve kalp, damar hastalıklarına neden olan obezite, hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Obezite Belirtileri

Obezitenin şişmanlıktan ayrımı, ancak vücut kitle endeksi (VİK) ölçü sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Kullanılan en yaygın ölçüm için VİK ve bel çevresinin ölçülmesi gerekmektedir. VKİ, vücut ağırlığının, boyun karesine bölünmesi ile ortaya çıkan sonuçtur. Bu değer yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak ortaya çıkar. Bu değer ölçüsünde standart sınıflandırma şu şekildedir:

 • Zayıf
 • Normal kilolu
 • Fazla kilolu
 • Obez
 • Morbit obez

Bu sınıflandırma koşullarına göre kişi ilaç tedavisi, diyet ya da ameliyatla normal kilosuna indirilmeye çalışılır.

Bu değerlendirmenin haricinde, kişinin kiloyu bölgesel olarak alıp almadığı da önem taşır. Bu bağlamda vücudun genelinde bir kilo yayılması olması, bölgesel birikmeden daha kolay verilir ve daha az tehlikelidir. Göbek ve karın bölgesinde meydana gelen yağ birikmesi ise vücuda en fazla zararı veren yağ birikme şeklidir. Bu kilolar karaciğer ve mideye baskı yapar ve organ yağlanmalarına neden olur.

Obezitenin Sebepleri

Obezite, temel tabiri ile alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olması, bu nedenle vücudun biriktirme yoluna gitmesi olarak bilinmektedir. Alınan enerjinin fazla olması durumunda enerji dengesi bozulur ve bu hormonlar ile sistemlere yansır. Yağ birikimine bağlı olarak hormonal denge değişir ve sistemler yavaşlar. Dolayısıyla metabolizma yavaşlar ve kilo alımı hızlanır. Bunun yanında aşırı yağlı gıdalar anlık doyma hissi uyandırsa da, sürekli yeme hissini tetikler. Bu nedenle aşırı yağlı besinlerin tüketimi açlık hissine bağlı bağımlılığa neden olur. Bunların dışında obezitenin bazı psikolojik ve fizyolojik sebepleri şöyle sıralanabilir:

 • Bağırsak florası bozuklukları
 • Çocukluk travmaları
 • Sütten keserken yaşanan travmalar ya da hiç emmeme
 • Doyma duygusunu sağlayan reseptörlerde bozukluk
 • Hormon bozuklukları
 • Genetik yatkınlık
 • Yanlış beslenme

Obezite Tedavisi

Obezite tedavisi nasıl yapılır sorusunun yanıtı, sebepler bağlamında verilmelidir. Eğer sebep hormonal bir bozukluksa gerekli hormon ilaçları verilir ve endokrinolojik müdahaleler planlanır. Neden psikolojik ise, gerekli terapiler uygulanarak kişinin çocukluğunda yaşadığı olaylar gün yüzüne çıkarılır. Doyma reseptörleri ve midenin hacmi ile ilgili problemlerde ise kişiye ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale uygulanabilir. Obezite ilaçları ile hiçbir diyet ya da ekstra program uygulamadan ancak kilonun %5’ini vermek mümkündür. İlaçlar bırakıldığında ise tekrar kilo alımı gerçekleşir. Kalıcı olarak bu bozukluktan kurtulmak için yapılması gereken, yaşam şeklini değiştirmektir. Spor yapmak ve kilo aldıran karbonhidrat içerikli besinlere sınır getirmek, yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenin ilk adımı olacaktır. Ancak bu aşamada, diyete başlamada obezite ile mücadele edenlerin en çok zorlandıkları konu insülin direncidir. İnsülin direnci için ilaç kullanımı veya uygun beslenme stratejilerinin öğrenilmesi önemlidir.

Obezitede Cerrahi Müdahaleler

Obezitenin morbit obeze çevirmesi durumunda diyet ve egzersizler için çok geç kalınmış olabilir. Bu durumda kişi için en doğru karar ameliyat yoluyla obeziteden kurtulmak olacaktır. Mideden parça alma, mide küçültme gibi çeşitleri olan ameliyatların yanında mide ağzına kelepçe takma gibi yöntemler de mevcuttur. Laparoskopik tüp mide ameliyatı ile mide küçültme sağlanabileceği gibi, laporoskopik deodonal switch ile mideye balon yerleştirilerek de obezite tedavisi mümkün olabilmektedir.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here