Narın Faydaları Nelerdir?

0
242
nar

Narın faydaları nelerdir, sorusuna verilecek en doğru yanıtlar, içeriğinde yer alan C vitamini ve magnezyum ile özetlenebilmektedir. Kışa girişte yenebilecek duruma gelen meyve, kış için bağışıklık sisteminin hazırlık yapmasını sağlamaktadır. Kışa giriş evresinde yenmesi, kişilerin kış hastalıkları ve gribal enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Narın Yararları Nelerdir?

Nar, sadece meyvesi ile değil, kabuğu ile de kullanılabilen bir meycedir. Özelliklere kış çaylarına katılan nar kabukları, enfeksiyon hastalıklarında oldukça etkilidir. Bu kapsamda narın yararları nelerdir, sorusunun yanıtları şu şekilde sıralanabilir:

  • Mide rahatsızlıklarında kullanılabilir: Sindirimi kolaylaştırma etkisine sahip olan nar, zarı ile birlikte tüketildiğinde mide rahatsızlıklarını önlemektedir. Hazımsızlık, hazım yavaşlığı gibi durumlarda narın kullanılması uygun olacaktır.
  • Kalp konusunda yardımcıdır: Kalp dostu olması ile bilinen nar, günde 1 kez yendiğinde kalbi kalp krizinden korumaktadır.
  • Kanseri önler: Antioksidan yönünden zengin olmasından dolayı kansere karşı koruyucu bir etki göstermektedir. Ayrıca hafızayı da güçlendirme etkisi olan bir meyvedir.
  • Diyabeti kontrol eder: Nar, ağır şeker bulundurmaz. Bu özelliği, narın kolesterol ve diyabet konusunda da kullanılmasını sağlamaktadır.

Basur Tedavisinde Narın Etkisi

Basur tedavisi için narı kullanmak, narın faydaları arasında yer alan maddelerden biridir. Posalı gıda alımı ile basuru tedavi etmek mümkün olmaktadır. Ancak posalı gıdaların sindirimi zor olduğundan, bu kez bağırsak problemlerinin yaşanması söz konusu olacaktır. Bu kapsamda kişiler, nar gibi hafif ancak basur konusunda etkili maddelere ihtiyaç duyarlar. Nar, lifli gıda tüketimi konusunda oldukça yardımcı olan meyveler arasında yer almaktadır. Hem zayıf kalmak, hem de basur problemini önlemek için nar kullanılabilmektedir.

Yanık Tedavisinde Narın Etkisi

Yanıkların tedavi edilmesi konusunda nar, içerdiği antioksidan ile yaranın iltihap kapmasını ve şişmesini önler. Bu sayede yara kısa sürede vücut tarafından tedavi edilmektedir. Küçük yanıklarda direkt olarak ayıklanmış nar suyu kullanılabilmektedir. Bu kapsamda nar suyu, küçük yanığın bulunduğu bölgeye sürülerek 15 dakika bekletilebilir. Bu işlem, yaranın iz kalmamasına yardımcı olacaktır. Yanıklar ve cilt tedavisi konusunda narın yararları bu şekildedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here