Nakil Olan Hastalara Tavsiyeler

0
224

Nakil olan hastalara tavsiyeler, yeni bir böbrekle yaşamaya uyumlu şekilde yaşanmasına yönelik destekleyici önerileri içermektedir. Böbrek nakli olanlara yönelik şu önerilere dikkat edilmesi gerekmektedir:

  • Böbreğin vücuda uyumlu çalışması için tuz tüketiminin minimum seviyede tutulması gerekmektedir. Bu sayede tansiyonun da dengelenmesi önemli olmaktadır.
  • Beslenme listelerinin içerisine genellikle az yağlı besinler eklenmeli ve karbonhidrattan uzak durulmalıdır.
  • Ağır işlerin yapılmaması konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.
  • Kan şekerinin dengede tutulması da böbrek nakli olanlar için oldukça önemlidir.
  • Greyfurt tüketilmemesi gerekmektedir. Greyfurt tüketiminin ilaç kullanımını olumsuz etkilemesi söz konusu olabilmektedir.
  • Düzenli bir biçimde hafif egzersizler yapılması önerilmektedir.
  • Su tüketimine dikkat edilmeli, vücudun uzun süreli olarak susuz kalmamasına özen gösterilmelidir.

Böbrek Nakli Hangi Durumlarda Gereklidir?

Böbrek naklinin gerekli olduğu durumlar, böbreğin fonksiyonlarını yerine getirememesi halinde söz konusu olmaktadır. Böbrek nakli öncesinde bir müddet diyaliz desteği ile böbrek takviyesi yapılabilmektedir.

Böbrek nakli yapılırken öncelikli olarak vücuda uyumlu olan böbreğin bulunması gerekmektedir. Böbrek bulunduktan sonra, yaş durumuna ve ihtiyaç seviyesine göre nakil işlemi gerçekleşebilmektedir.

Böbrek Nakli ve Gebelik

Böbrek naklinin yapılmasının ardından hastaların yumurtalıklarının daha aktif çalıştığı ve bu sayede gebe kalmayı kolaylaştırdığı bilinmektedir. Bu nedenle gebe kalamayanlar için öncelikli olarak böbrek nakli tedavisine başvurulması önerilmektedir.

Anne adaylarının yumurtalıklarını etkileyen böbrek yetmezliği aynı zamanda baba adaylarının da spermlerinin güçsüz olmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle böbrek nakli ile hem anne hem de baba adaylarının bebek sahibi olma ihtimalleri artış göstermektedir.

Böbrek Yetmezliği Nasıl Anlaşılır?

Böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasını çoğunlukla şeker ve tansiyon dengesizliği etkilemektedir. Bu nedenle kronik şeker ve kronik tansiyon hastası olanların böbrek sağlığı noktasında daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Böbrek yetmezliğinin anlaşılabilmesi için idrar tahlili ve ultrason ile görüntüleme gibi arklı tetkikler uygulanmaktadır. Bu tetkikler sonucunda, hastalığın seviyesi baz alınarak gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Böbrek yetmezliğinin anlaşılması ile diyaliz tedavisi ya da böbrek nakil işlemleri yapılmaktadır. Bunun için doktor tarafından yapılacak olan yönlendirmelere göre kesin tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

5

Nakil Olan Hastalara Tavsiyeler

Nakil olan hastalara tavsiyeler, yeni bir böbrekle yaşamaya uyumlu şekilde yaşanmasına yönelik destekleyici önerileri içermektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here