Muzun Faydaları Nelerdir?

0
245
muz

Muzun faydaları, içerdiği mineraller ve vitaminlerle cildin gençleşmesi ve diyetlerde tokluk hissinin sağlanmasını içermektedir. Muzun her gün düzenli olarak tüketilmesi durumunda kolesterol dengelenir. Ayrıca meyve, şeker oranı ayarlanabilen sayılı meyveler arasında yer almaktadır. Fazla olmuş muzları kullanarak şeker kullanmadan kek yapmak ya da tatlılara şeker etkisi vermek mümkün olmaktadır. Ancak muzun fazla olmamışlardan seçilmesi durumunda şeker oranı düşük olur ve kolesterol dengeleme görevini yerine getirmeye başlar.

Muzun Yararları Nelerdir?

Muzun yararları, içerdiği magnezyum ve potasyum ile en fazla böbrekleri ve kasları etkilemektedir. Kaslarda magnezyum ve potasyum eksikliğinden kaynaklanan krampların önüne geçen meyve, kas kayıplarının yaşandığı kemik erimesi gibi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan triptofan, serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu, mutluluk hormonudur. Bu sayede muz, depresyon gibi durumların önüne geçer. Kan basıncını dengeleyen meyve, aynı zamanda regl öncesi sendromunun önüne geçer.

Regl Dönemi Muz Tüketin!

Regl öncesi ve regl döneminde muz tüketiminin arttırılması, reglin daha ağrısız geçirilmesine yardımcı olmaktadır. Muzun faydaları nelerdir, sorusuna regl için yanıt vermemiz gerekirse, regl döneminde kadınların çok fazla karşılaştıkları tatlı krizlerinin önüne muz ile geçilebilmektedir. Muz tüketimi, olmuş muzlar seçilerek tatlı tüketiminin ve çikolatanın alternatifi olarak düşünülebilir. Şeker oranı dengeli olan bir meyve olarak muz, regl öncesi serotonini arttırır. Bu durum, regl öncesi depresyon ve sinir eğilimini azaltır. Bu da daha rahat bir regl öncesi dönem yaşamanızı sağlar. Ayrıca regl öncesinde sıklaşan saç dökülmeleri ve de muz tüketimi arttırılarak çözülebilir.

Muzu Diyette Nasıl Kullanalım?

Muzun diyette kullanımı, özellikle sporcular için önem taşımaktadır. İçeriğinde bulunan potasyum ile muz, kas yapısını güçlendirir. Ayrıca yumurta tüketiminin de arttırılması ile birlikte muz, potasyumu dengeler ve kas kramplarının önüne geçer. Yüksek mineral ve düşük tuz içermesi nedeniyle meyve, diyetlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Tok tutucu bir özelliğe sahip olan muz, mideyi korur ve reflü gibi rahatsızlıkları önler. Böbrek kanseri riskleri azatlar meyve, dişleri beyazlatıcı etkiye sahiptir. Muzun yararları nelerdir, sorusuna da böylelikle yanıt verilmiş olunur.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here