Meme Kanseri Nedir?

0
366
Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri meme dokusunda bulunan hücrelerin anormal bir hızla çoğalmasından kaynaklanmaktadır. Meme kanseri, en çok 40 yaşın üzerinde olan kadınları etkilemektedir. Kadınlar arasında sık görülen bu hastalık, toplumda pek bilinmemesine rağmen erkekleri de etkilemektedir. Görülme sıklığının çok fazla ve sonuçlarının ciddi olması açısından her kadın kendine meme kanseri nedir sorusunu sorarak, gerekli tedbirleri almalıdır.

Neden Meme Kanseri Olur?

Meme kanseri nedenlerine bakacak olursak, ilk olarak karşımıza genler çıkar. Genler, çeşitli nedenlerden dolayı bozulabilirler. Bu bozulma yüzünden, hücreler kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlar. Sağlıklı hücreler de büyür fakat yaşlandıktan sonra ölürler. Bu hücreler ise bütün vücudu ele geçirerek yaşamaya devam ederler. Bu da vücutta tümör oluşmasına neden olur. Vakit kayıp etmeden, bir an önce bu tümörün alınması gerekmektedir. Aksi halde tümör bütün vücuda yayılım gösterecektir.

Meme Kanseri Belirtilerini Anlamak Kolaydır

Meme kanseri belirtilerini özellikle kadınlar iyi bilmelidirler. Bu belirtilerin meydana gelmesi halinde, mutlaka hekimleri ile görüşülmelidir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Memenin yapısında anormal değişiklikler görmek,
  • Meme başında şekil bozukluğu olması,
  • Memede duyulan ağrı hissi,
  • Meme başından gelen kanlı akıntılar,
  • Meme görüntüsünün bozulması,
  • Meme ve çevresinde ne olduğu anlaşılmayan kızarıklar,
  • Memeye dokunulduğu zaman ele gelen kitle,
  • Memenin bir bölümünün çökmesi.

Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meme kanseri tedavi için cerrahi operasyon yapılması gerekir. Kanserli olan hücreler ancak bu şekilde ölebilir. Aynı zamanda halen büyümeye devam eden hücreler durdurulmuş olur. Başarılı sonuçların alınması için, hastaların kendi kendilerini muayene etmeleri gerekmektedir. Banyoda, kıyafet giyerken ya da boş zamanlarda memeye dokunulmalı ele yabancı bir kitle gelip gelmediği tespit edilmelidir. Hemen sağlık kuruluşuna başvurulması hastalık tedavisinin hızlanmasına katkı sağlayarak hastalığın yayılmasını önleyecektir.

Kanser tedavisi yapılırken uzman hekimlerin önerdiği beslenme önerilerine de kulak vermek gerekir. Kivi, çörek otu, portakala ve sarımsak meme kanseri tedavisinde etkili sonuçlar veren yiyecekler arasında yer alır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here