Lösemi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

0
265

Lösemi kan veya kemik iliğinde oluşan bir kanser çeşididir. Lösemi kan hücreleri üretiminde sorun yaşanmasıdır ve kemoterapi, kök hücre nakli ve benzeri birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Lösemi Nedenleri ve Belirtileri

Lösemi oluşum nedeni kesin bir neden bağlanamasa da genel olarak genetik, viral, immünolojik faktörler ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak lösemi oluşması mümkünüdür. Farklı yaş gruplarında oluşabilen lösemi, yüksek düzeyde radyasyon, kemoterapi ilaçları, bazı genetik rahatsızlıklar ve virüslerden kaynaklı oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra teknolojik araçların uzun süreli kullanımı, hava kirliliği, gıda maddelerinde bulunan katkı maddeleri, çürümüş besinler ve kimyasal maddeler de lösemi oluşmasına neden olabilmektedir. Lösemi diğer kanser çeşitlerine karşın daha hızlı teşhis edilebilen bir hastalıktır. Belirtileri genel olarak halsizlik, çabuk yorulma, solukluk, efor sırasında nefes darlığı olarak görülmektedir. Ayrıca iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, sık tekrarlayan ateş, enfeksiyonlar, kemik ağrıları, cilt altında kanama, burun ve diş eti kanamaları, solukluk ve halsiz görünüm gibi farklı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler farklı hastalıkların belirtisi de olabileceği gibi genel olarak birden fazla belirtinin bulunması halinde lösemi teşhisi konulabilmektedir.

Lösemi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Lösemi teşhisi kan satımı ve gerekli biyokimyasal incelemeler yapılarak belirlenmektedir. Kalça kemiğinden alınan kemik iliği incelemesi ile bireylerin lösemi olup olmadıklarına bakılmakta ayrıca genetik incelemelerde bulunularak teşhis koyma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Lösemi Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Lösemi tedavisi hastalığın seyrine bağlı olarak yoğun veya az yoğun olarak uygulanmaktadır. Akut myeloblastik, akut lenfoblastik, kronik myelositik, kronik lenfosittik olmak üzere 4 farklı lösemi çeşidi bulunmaktadır. Lösemi çeşitlerine bağlı olarak farklı belirtiler ve farklı tanılama yöntemleri uygulanırken genel tedavi yöntemi tüm lösemiler için benzerlik gösterebilmektedir. Bireylerin hastalık düzeylerine bağlı olarak kemoterapi uygulaması yapılabilmektedir. Bu uygulamada bireylere kemoterapi ilaçları ağızdan veya omurgadan olmak üzere farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Bu yöntemin dışında ilerleyen ve yüksek risk taşıyan lösemi tedavilerinde kemik iliği/ kök hücre nakline ihtiyaç duyulmaktadır. Kemik iliği nakli ile lösemi hastalarının iyileşmeleri mümkündür.

5

Lösemi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Lösemi kan veya kemik iliğinde oluşan bir kanser çeşididir. Lösemi kan hücreleri üretiminde sorun yaşanmasıdır ve kemoterapi, kök hücre nakli ve benzeri birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here