Lifli Besinlerin Faydaları Nelerdir?

0
336
Lifli Besinlerin Faydaları Nelerdir?

Lifli besinlerin faydaları nelerdir, sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir: Lifli besinler, vitamin ve emilim gücü yönünden yüksek bir besin değerine sahiptir. Bu yüzden özellikle bağışıklık sistemini düşüren hastalıkların tedavisinde tedavi destekleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca posalı besinler olarak da adlandırılan lifli besinler, emilimi sırasında vücudun belirli bir enerji harcamasına neden olarak bağırsak hareketlerini düzenlemektedir.

Lifli Besinler ve Kolesterol

Lifli besinlerin faydaları arasında kolesterolü düzenleme etkisi de yer almaktadır. Vücuttaki şeker dengesini sağlaması nedeniyle posalı besinlerin tüketimi, kişilerin şeker hastası olma ihtimalini azaltmaktadır. Ayrıca kolesterole neden olan yağlı besinlerden vücudun arınmasını da sağlamaktadır. Bağırsaklarda daha fazla kalan bu besinler, kanser yapıcı ve zararlı maddelerin hızla uzaklaşmasını sağlayarak bağırsaklarda ve midede yer kaplamamasına neden olur.

Lifli Besinler ve Kanser

Araştırmalara göre lifli besinlerin fazla tüketilmesi, kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Potansiyel olarak kansere neden olan mini plastiklerin ve zararlı maddelerin yerini doldurarak oralarda uzun süre kalan lifler, bu sayede kanser oluşumunu başlamadan ortadan kaldırmaktadır. Sindirim sisteminin aktif çalışmasını sağlayan lifli besinler, bu nedenle mide kanseri gibi kanser türlerine de yakalanma riskini azaltmaktadır. Sindirim sistemini meşgul eden sağlıklı bir besin olmaları nedeniyle lifli besinler, midede yer kapladıkları süre boyunca kişilerin mide asitlerini düzenler.

Lifli Gıdalar ve Metabolizma

Lifli besinlerin metabolizmaya etkisi, bu gıdaların vücutta uzun süre kalmalarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kilo kontrolünde de lifli gıdalar aktif rol oynar. Organlarda meydana gelebilecek iltihaplanmanın da önüne geçen bu gıdalar, sindirim sistemindeki etkileri ile de metabolizma üzerinde olumlu yönde izler bırakır. Sindirim sistemini daha aktif kullandırmaları nedeniyle kabızlık ve hemoroid gibi durumların önüne geçer, kabızlık kaynaklı karın ağrılarının önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca mineral ve vitamin açısından zengin olmaları nedeniyle potasyum, çinko, magnezyum ve bakır gibi mineral ihtiyaçlarını karşılarlar. B12 vitamini açısından da zengin olan bu yiyecekler, genellikle çiğ olarak tüketilmelidir. Bu gıda türleri arasında yer alan baklagiller, haftada en az 2 gün tüketilmelidir. Lifli besinler, gün içerisindeki tüm öğünlerde farklı alternatifleri ile tüketilebilir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here