Lahananın Faydaları Nelerdir?

0
244
lahananın faydaları

Lahananın faydaları oldukça geniş bir çerçeveye sahiptir. En belirgin faydası, kansere yakalanma riskini azaltmasıdır. Lahana içerisinde, glikozinolitleri içerir. Bu bileşikler insan vücudunun kansere yakalanma oranını düşürürcü etkiye sahiptir. Lahana aynı zamanda, yapısında izotiyosiyanatlar ve sülforan bulundurur. Lahana sahip olduğu bu içerik yapısı ile genç yaşlardan itibaren yapılan tüketim yoluyla, kolon ve meme kanserine yakalanma oranını da düşürücü etki sağlar.

Lahananın Sindirime Faydası

Lahananın faydaları nelerdir? Sorusuna, lahananın sindirim sistemine uyguladığı rahatlatıcı etki, cevaplardan biri olarak gösterilir. Lahananın sindirim sistemine yönelik etkileri şu şekilde sıralanır:

  • Lahana suyunun tüketimi, hazımsızlık probleminin giderilmesine yardımcı olur.
  • Özellikle, beyaz lahana tüketimi ile sindirim sistemi işleyişi düzenlenir ve şişkinlik gibi problemlerin giderilmesi sağlanır.
  • Lahana bu işlevleri, içerisinde barındırdığı asit glutamin yardımıyla gerçekleştirir.

Lahana aynı zamanda, düzenli aralıklar ile genç yaştan itibaren tüketildiğinde, ülser’e yakalanma riskini düşüren bir bitki çeşididir.

Lahananın Kan Basıncını Düzenlemesi

Lahana içerisinde yüksek oranda potasyum barındırır. Bu duruma bağlı olarak lahana tüketimi kan basıncının dengelenmesi yardımcı etki sağlar. Lahananın kan basıncının düzenlenmesine etkileri şu şekilde sıralanır:

  • Lahana kan damarlarının tıkanma riskini düşürür.
  • Bu duruma bağlı olarak, lahana tüketimi ile kan basıncının daha düzenli hale gelmesi sağlanır.
  • Düzenli kan basıncına sahip olan kişilerin, tansiyon ve felç gibi problemlere yakalanma riski daha düşüktür.

Lahananın Cilde Faydası

Lahananın yararları arasında cilde sağladığı fayda yer alır. Lahananın cilde sağladığı faydalar şu şekilde sıralanır:

  • Lahanana kaynatılıp, soğumuş hali lapa şekline getirilerek, doğal bir krem görevinde kullanılır.
  • Lahana lapası, egzamaya, aknelere, böcek ısırıklarına yönelik iyileştirici etkiye sahiptir. Cilt üzerinde meydana gelen bu sorunların doğal yol ile iyileştirilmesinde, lahananın lapa halinden veya yapraklarından yararlanılır.

Lahananın yararları nelerdir? Bu Sorunun, lahana suyunun saçların hızlı uzamasına yardımcı olması, düzenli tüketim ile kalp ve karaciğer sağlığını koruması, zayıflamaya pozitif etki sağlaması, kanser riskini azaltması, göz sağlığına pozitif etki sağlaması gibi birçok farklı yanıtı bulunmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here