Kronik Baş Ağrısı

0
1176

Kronik Baş Ağrısı

Hayatımız boyunca karşılaştığımız problemlerden birisi olarak kabul edebileceğimiz baş ağrısı hiç kuşkusuz ki pek çok kişinin muzdarip olduğu bir durumdur. Dünya üzerinde pek çok kişi anlık ya da neredeyse bir ömür sürecek baş ağrıları çekebilmektedir.

Baş ağrıları çevresel faktörlerden meydana gelebileceği gibi tamamen kronik ve doğuştan gelen sancılar da olabilir.

Baş Ağrısı Nasıl Oluşur?

Baş ağrısı yalnızca bir değil, birçok etmene bağlı olarak oluşabilir. Çevresel faktörlerden kaynaklanan baş ağrılarına baktığımızda etmeninin soğuk algınlığı, yüksekten düşme ya da çok yüksek sesle müzik dinleme olduğunu görebiliriz. Beynin kafa tasına yaptığı basınç, kişinin kendisine bir baş ağrısı hissetmesine neden olurken aslında durum bu kadar da kolay değildir. Zira baş ağrısını tetikleyen birçok unsur bulunmaktadır. Başınıza aldığınız herhangi bir darbe ya da psikolojik etmenler de baş ağrılarının nedenini oluşturan unsurlar arasında yer almaktadır. Çevresel faktörlere bağlı olarak oluşan baş ağrıları genellikle kısa süreli ve hafif şiddettedir.

Kronik Baş Ağrısı

Çoğu zaman kendini oldukça sancılı migren atakları olarak gösteren kronik baş ağrısı, ne yazık ki kişiyi hiç müsait olmadığı bir anda da yakalayabilir. Kişilerin hangi durumlarda migren ataklarına yakalandığı, ya da şiddetli baş ağrıları çektiği halen bilimin sıklıkla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Kronik baş ağrısı çeken hastaların bu durumdan kurtulmak için sıklıkla başvurmuş olduğu yöntemlerden ilki ağrı kesici almaktır ancak bu her zaman kesin sonuç vermeyebilir.

Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Baş ağrılarının oluşmasını doğrudan etkileyen çevresel faktörler, birtakım yöntemlerle durdurulabilir ya da yavaşlatılabilir. Baş ağrısı yaşamak istemiyorsanız stresten uzak ve mümkün olduğunda sessizliğin hakim sürdüğü bir alanda bulunmanız yararınıza olacaktır. Uyku düzeninin bozulması, aşırı alkol ve aşırı ilaç tüketimi de baş ağrısını etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Bu durumdan kaçınmak için mümkün olduğunda sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz. Sıcak alanda soğuk alana geçiş de baş ağrısına neden olabilir.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here