Koronavirüs ve Gebelik

0
221
koronavirüs ve gebelik

Koronavirüs ve gebelik, salgın sürecine anne adayı olarak maruz kalan kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Koronavirüs hastalığının anne adayları üzerindeki etkiler konusunda yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır.

Örnek vakalardan yola çıkarak anne adaylarından Koronavirüs tanısı ile karşılaşanların çoğunlukla nefes almada güçlük çektikleri bilinmektedir. Bu nedenle gebelerin koronavirüs hastalığına ilişkin risk grubu içerisinde yer aldıkları bilinmektedir.

Bunların yanı sıra gebeler üzerindeki etkilerin bebekler üzerinde görülmediği bilinmektedir. Örnek vakalar içerisinde çoğunlukla doğan bebeklerde koronavirüs örneklerine rastlanmadığı gözlemlenmektedir.

Koronavirüs Hastası Olan Anneler Emzirebilir Mi?

Anne adayının bebeği emzirmesi ile ilgili kararın uzman doktor tarafından verilmesi gerekmektedir. Emzirme sürecinde annenin solunum yollarının olumsuz etkilenebileceği göz önünde bulundurularak emzirmeye ara verilmesi genel olarak verilen kararlar arasında yer almaktadır.

Doktor tarafından emzirme ile ilgili izin verilmesi halinde dikkat edilmesi gereken konuların başında el hijyeni ve göğüs hijyeni gelmektedir. Emzirme öncesinde annenin detaylı bir temizlik yapması gerekli olmaktadır.

Anne Adaylarının Koronavirüs Hastalığından Korunması Nasıl Olmalıdır?

Anne adayları için Koronavirüs hastalığından korunması adına şu öneriler sunulmaktadır:

  • Ortak kullanım alanlarından ve kalabalık yerlerden uzak durulması önerilmektedir.
  • Toplu alanlarda bulunulması halinde sık sık elleri dezenfekte etmek gerekmektedir.
  • Ellerin ortalama 20 saniye boyunca yıkanması gerekmektedir. Su ve sabun ile iki saatte bir temizlik yapılması önerilmektedir.
  • Mümkün olduğunca toplu ortamlarda maske kullanılması gerekmektedir. Kullanılan maskelere de el ile temas edilmemesi gerekmektedir.

Koronavirüs Hastalığının Doğum Şekline Etkisi Nedir?

Koronavirüs hastalığına yakalanan anne adaylarının doğum şeklinin sezaryene dönmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Fakat anne adayının hastalık nedeniyle solunum yollarına ilişkin problem yaşıyorsa bu durum değerlendirilebilir.

Virüsün tespit edilmesinin ardından zorlayıcı bir süreç olmaması halinde normal doğum zamanının belirlenmesi gerekmektedir. Bu süreçte aynı zamanda kadın doğum doktoru ile bilgi alışverişinde bulunuyor olmak önemlidir.

Anne adayının gebelik sürecinde doğum şekli ne olursa olsun hijyen kurallarına dikkat etmesi, gerekli görülen tedaviyi almaları önemli olmaktadır. Bu nedenle doğum şeklinden ziyade kendi sağlık durumunu öncelemesi tavsiye edilmektedir.

5

Koronavirüs ve Gebelik

Koronavirüs ve gebelik, salgın sürecine anne adayı olarak maruz kalan kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Koronavirüs hastalığının anne adayları üzerindeki etkiler konusunda yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here