Koronavirüs Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

0
290
koronavirüs testi

Koronavirüs testi, bilinen diğer hastalık testlerinden farklı olarak özel kitler aracılığıyla yapılan bir test olarak bilinmektedir. Bu test aracılığıyla vücutta virüsün herhangi bir yapısına rastlanması haline pozitif sonuç vermektedir.

Testin yapılabilmesi için hastane ya da sağlık merkezi bünyesinde bu test kitinin bulunuyor olması gerekmektedir. Test kiti için gerekli olan veri ise burun içerisindeki mukozadan alınan bir örnek ile sağlanmaktadır.

Koronavirüs bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle testi yapan kişilerin gerekli ekipmanları giymiş olmaları gerekmektedir. Bu ekipmanlar virüsün geçişini önleyecek maskeler, eldivenler ve giysiler olarak bilinmektedir.

Koronavirüs testi nedir sorusunun cevabı olarak genel olarak test içeriğinden ziyade testin işlenme süreci ele alınmaktadır. Bu bağlamda laboratuar ortamında değerlendirilen testlerin ortalama iki ya da üç gün içerisinde sonuç verdiği bilinmektedir.

Koronavirüs Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

Koronavirüs testinin yapılabilmesi için öncelikli olarak Koronavirüs hastalığının belirtilerinin tespit edilmesi gerekmektedir. Belirtilerden en az iki tanesinin görülmesi ile birlikte testin yapılması gereklilik halini almaktadır.

Test yapılmasından önce herkesin kendi aile hekimliğine başvuruda bulunması gerekmektedir. Yapılan başvurular sonucunda ihtiyaç halinde gerekli yönlendirmelerin yapıldığı bilinmektedir.

Test Sürecinde Karantina Günleri Neden Önemlidir?

Koronavirüs testinin yapılmasının ardından test sonucundun ortalama iki veya üç günde çıktığı bilinmektedir. Bu süreçte test sonucunun alınmasına kadar sonuç pozitif de olsa negatif de olsa 14 gün boyunca karantinada kalınması önemli bir tedbir olarak bilinmektedir.

Test sonuçlarının e-nabız sistemi üzerinden görüntülenmesi mümkün olmaktadır. Sonucun negatif olması halinde ise İl Sağlık Müdürlüğü tarafından aramalar yapılmakta ve sağlık birimlerine yönlendirilmektedir.

Evde Karantina Ortamı Nasıl Oluşur?

Evde karantina ortamı oluşturulurken, belirtileri olan aile üyesi için ayrı bir oda tahsis edilmesi gerekmektedir. Bu ayrı odanın dışında toplu ortamlar kullanılırken mutlaka maske takılması gerekmektedir.

Toplu ortamlarda ortak eşyaların kullanılması konusunda da hassas olunması gerekmektedir. Banyo ve mutfak gibi alanlarda temas edilen eşyaların mutlaka dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Ev içerisindeki üyelerin herhangi bir belirti ile karşılaşması halinde koronavirüs testi nasıl yapılır ile ilgili bilgilendirmeleri alarak bir sağlık kuruluşuna başvurmaları önerilmektedir.

5

Koronavirüs Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Koronavirüs testi, bilinen diğer hastalık testlerinden farklı olarak özel kitler aracılığıyla yapılan bir test olarak bilinmektedir. Bu test aracılığıyla vücutta virüsün herhangi bir yapısına rastlanması haline pozitif sonuç vermektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here