Koronavirüs Hastalığı Nedir?

0
219
koronavirüs hastalığı

Koronavirüs, Çin’de ortaya çıkıp tüm dünya üzerinde yayılım gösteren bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Belirtileri itibariyle soğuk algınlığı, zatürre vakalarına benzer belirtiler göstermekle beraber aynı zamanda nefes darlığı oluşturduğu bilinen bir virüstür.

Koronavirüs olarak yayılım gösteren bu virüsün aslında hayvanlarda görülen bir virüs olduğu bilinmektedir. Fakat 2019 yılı itibariyle virüsün mutasyona uğrayarak insan vücudunda da görülmeye başlaması ile COVID-19 olarak adlandırıldığı bilinmektedir.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs hastalığının ortaya çıkmasının ardından hastalığın tanılanması için şu belirtilerin takip edilmesi gerekmektedir:

  • Yüksek ateş
  • Kuru öksürük
  • Nefes almada zorluk
  • Mide bulantısı
  • İshal
  • Tat ve koku kaybı
  • Halsizlik
  • Kas ve eklem ağrıları

Bu belirtiler, her bünyede farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Fakat yukarıda paylaşılan belirtilerden en az birisinin görülmeye başlaması Koronavirüs testinin yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Koronavirüs Tedavisi Nasıl Yapılır?

Koronavirüs tedavisi yapmadan önce Koronavirüs nedir, sorusunun cevabı uzman doktorlar tarafından yapılmaya çalışılmaktadır. Koronavirüs hastalığının belirli bir tanımı olmasının yanı sıra tıbbi anlamda virüsün tamamen tanınarak, tedavisinin geliştirilmesi henüz gerçekleşmeyen bir aşamadır.

Tam tedavisi olmayan bu hastalık için uygulanan farklı tedavi yöntemlerinin de sonuç verdiği bilinmektedir. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik ya da akciğerlerin solunum yetisini arttırmaya yönelik tedavi aşamalarının Koronavirüs için de iyileştirici olduğu bilinmektedir.

Koronavirüs Ölüm Oranları Nasıldır?

Koronavirüs ölüm oranları, günümüzde hala devam eden bir salgın olması nedeniyle kesin olarak belirlenememektedir. Her gün değişmekte olan ölüm oranları, ülkelerin uygulamış oldukları tedavilere göre de farklılık göstermektedir.

Koronavirüs hastalığı ölüm oranlarının özellikle 65 yaş ve üzerinde daha yoğunlukta olduğu bilinirken aynı zamanda kronik hastalığı olanların da ölüm oranlarının diğer kişilere göre daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Koronavirüs için ortalama olarak ön görülen ölüm oranının %2 civarlarında olduğu bilinmektedir. Fakat bu durumun günlere göre değişiklik göstermesi söz konusu olduğu için net bir oran söylemek doğru olmamaktadır.

Koronavirüs hastalığı nedir, sorusunun cevaplanmasının ardından literatüre net bir tedavi geçirilebilmekte ve uygulanan tedavilerin sonucu olarak doğru olan ölüm oranları belirlenebilmektedir.

5

Koronavirüs Hastalığı Nedir?

Koronavirüs, Çin’de ortaya çıkıp tüm dünya üzerinde yayılım gösteren bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Belirtileri itibariyle soğuk algınlığı, zatürre vakalarına benzer belirtiler göstermekle beraber aynı zamanda nefes darlığı oluşturduğu bilinen bir virüstür.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here