Koranavirüs Döneminde Ruh Sağlığı Nasıl Korunur?

0
214

Koronavirüs döneminde ruh sağlığını korumak, en az virüsten korunmak kadar gerekli durumlardan bir tanesidir. Pandemi süreçleri kişilerin hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak ciddi anlamda yoruldukları dönemlerden bir tanesidir. Özellikle pandemi süreçlerinde yaşanan olumsuz durumlara şahit edilmesi kişilerde belirli ruhsal sorunları ve travmaları da tetikleyebilecek olan durumların başında geçer. Bu sebepten ötürü virüsten korunurken duygu durumumuzu da korumamız, pandemi sürecinden her anlamda sağlıklı bir şekilde kurtulmak için son derece önemlidir.

Koronavirüs Dönemi Neden Ruhsal Problemlere Yol Açar?

Koronavirüs döneminin ruhsal problemlere yol açmasının en önemli nedeni kişilerin içinde bulunduğu belirsizlik durumudur. Pandemi süreçleri genel olarak tüm dünyada baş gösteren ve önüne geçilmeyen bir durumdur. Bu sebepten ötürü bu süreçte kişilerin belirsizlik ve ön görülememezlik kişilerde kontrol eksikliğine yol açar. Bu sebepten dolayı bu dönemde ciddi anlamda endişe ve alışılmayan davranışlar sergilenmesi muhtemeldir. Aynı zamanda pandemi sürecinde aslı olmayan medyayı takip etmek ve her gün sürekli pandemi ile ilgili haberlere maruz kalmak kişilerin ruhsal anlamda çöküntü yaşamalarına ve duygu durumlarının sürekli beklenmedik şekilde değişmesine neden olur.

Koronavirüs Döneminde Ruhsal Sağlık Nasıl Korunmalıdır?

Koronavirüs döneminde ruhsal sağlığın korunması için öncelikle kişilerin kendi hayatları ile acil karar almamaları ve süreci kendi doğrultularında yönetmeye çalışmaları yapılması gereken en önemli adımdır. Bu adımın atılabilmesi içinse yapılacak en önemli şey sizlere korku veren ve doğruluğundan emin olmadığınız haberleri mümkünse okumamanız okuysanız da buna ihtimal vermemenizdir. Ciddi anlamda asılsız haberlerden kaçınmak koronavirüs sürecinde psikolojinizi koruyacak olan en önemli adımdır. Bunun yanı sıra duygu durumların beslenme ile yakından ilişki olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu süreçte ruh sağlığınızı korumak için dengeli beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Ancak burada bahsedilen durum kesinlikle bir yarış içinde olmadığınız ve pandemide kendinizi kanıtlamaya ihtiyacınız olmadığıdır. Burada pek çok kişinin düşmüş olduğu en büyük hata pandemi de ruhsal durumunu korumak için sanki hastalık yokmuş gibi davranmaktır. Ancak bu durumun olağanüstü bir durum olduğu ve sizin elinizde olmayan bir şey olduğu için sürekli pandemi zamanını verimli geçirmeye çalışmak üstünüzde ciddi anlamda stres yaratır. Bu sebepten dolayı yavaş yavaş motivasyonunuzu yükseltmek ve kendinize yapabileceğiniz hedefler koymak son derece önemlidir.

5

Koranavirüs Döneminde Ruh Sağlığı Nasıl Korunur

Koronavirüs döneminde ruh sağlığını korumak, en az virüsten korunmak kadar gerekli durumlardan bir tanesidir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here