Koah Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
1166
koah

Koah Hastalığı

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı kelimelerinin baş harflerinden oluşan öksürük, balgam çıkarma veya nesef darlığı gibi belirtileri olan kronik akciğer hastalığıdır. Kısacası Koah’ı bronşlarda tıkanmaya sebep olan bir hastalık olarak görebiliriz.

Etiyolojisindeki en önemli sebep sigara bağımlılığıdır. Hastalıktaki en önemli risk faktörü de aynı zamanda budur. Koah hastalığı orta yaş ve üzerinde ki insanlarda daha sık görülür. En sık ölüm sebepleri içerisinde dördüncü sırada bulunur.

Koah genel anlamda geri dönüşü olmayıp zamanla ilerleyici bir tepkimeye sahiptir. Fakat yine de önlenebilir ve tedavi edilebilir. Koah hava yollarını daraltarak solunumu iyice güçleştirir. Genellikle fazla miktarda mukusun oluşturduğu sürekli öksürük (kronik bronşit) ve kana oksijen taşımasını gerçekleştiren hava keseceklerine zarar veren hastalık (amfizem) belirtileri koah’ı işaret eder.

Koah üç tipe ayrılır:

1- Hafif Koah: Sık sık öksürük ve vücut gün içerisinde balgam üretir. Hızlı yürüyüşler sonrası veya ağır işler yapılırken nefeste sıkışmalar görülmesi muhtemeldir.

2- Orta Şiddetli Koah: Balgam, nefes darlığı ve öksürüğün şiddeti daha çok artmıştır. Günlük rutin işleri yaparken veya ağır işler esnasında yüksek derecede zorlanmalar görülür. Akciğer enfeksiyonu veya soğuk algınlığı geçirilirse iyileşme süreci birkaç haftayı bulur.

3- Ağır yada Çok Ağır Koah: Her zaman nefes darlığı çekilir. Balgam ve öksürük hiç kesilmez. Merdiven çıkmak neredeyse imkansızlaşır. Hastalar çok çabuk yorulur ve günlük işlerini gerçekleştiremez hale gelir. Normal ritimde yürüme bile kişiyi zorlar.

Koah Nasıl Tedavi Edilir?

Koah tedavisi iki ana temelde gerçekleştirilir. Bunlardan ilki hastalığın ilerleyişini yavaşlatmak ikincisi ise hastalığın bulgularını düzeltmek veya azaltmak.

Günümüz teknolojileri henüz Koah’ı tamamen düzeltecek veya ortadan kaldıracak bir seçenek sunamamıştır. Fakat uzmanlar Koah’ın en büyük düşmanı olarak sigarayı göstermektedir. Koah tanısı konan bir hasta sigara dumanından olabildiğince uzak kalmak zorundadır. Sigaradan uzak durmak Koah hastalığını önemli ölçüde engellediği görülmektedir.

Koah İstatistikleri

Koah, en önemli dördüncü ölüm sebepi olarak görülmektedir. WHO’nun tahminlerince dünya üzerinde 2000 yılında koah nedeniyle 2.74 milyon vatandaş ölmüştür. Bu oran Türkiye’de ise beş civarındadır ve her yıl koah sebebiyle yirmi altı bin kişinin öldüğü belirlenmiştir.

Daha iyi bilgiler sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here