Kış Aylarında D Vitamini Eksikliği

0
1205
vitamin eksikliği

D vitaminin insan sağlığı için ne kadar önemli olduğu, tıp dünyasındaki gelişmeler ile iyice açığa çıktı. Kemik gelişimi, zeka, beyaz dişler, güçlü kaslar için D vitamininin vücutta yeteri kadar bulunması son derece önemli. Bunların yanında, D vitamininin vücutta yeteri kadar bulunmasının, uzun vadede bunama, kalp krizi gibi riskleri bile ciddi şekilde azalttığı söyleniyor.

D vitaminin en bilinen kaynağı ise güneş ışığı. Gün içinde 15-20 dakika bile gün ışığı alınması, günlük ihtiyaç duyulan D vitamini miktarını büyük oranda karşılıyor. Fakat kış aylarında, özellikle fazla güneş görmeyen bölgelerde yaşayan insanlar, gerekli D vitaminini nasıl elde edebilir? Vücutlarının ihtiyaç duyduğu vitaminin, güneş dışında sağlanabileceği kaynaklar var mı?

D vitaminin alınabileceği gıdalar

D vitamini konusunda güneş ışığı haricinde ilk akla gelen yöntem tabii ki, bu vitamini içeren besinleri bol şekilde tüketmek. Böylece hem yeteri kadar güneş almayan yerlerde yaşayan insanlar D vitaminini vücutlarına alır hem de  güneş ışığının bazı zararlı etkilerine derisini maruz bırakmaz.

D vitaminin en bol şekilde alınabileceği gıdalar olarak, yumurta, balık ve süt ürünleri karşımıza çıkıyor.  Yumurta, D vitamini açısından iyi bir besin olsa da, güneşten alınan D vitamini oranını karşılamıyor. Özellikle de, yumurtanın içindeki kolesterol oranından dolayı, doktorların gün içinde yumurtadaki kolesterol yakamayacak olanların bir taneden fazla yumurta yememesi gerektiğini tavsiye ettiğini belirtiriz.

Kış aylarında güneş alamadığınız D vitaminini, süt ürünlerinden elde etmek de isteyebilirsiniz fakat sütün içindeki D vitamini oranı düşünüldüğünde, güneşten aldığınız kadar D vitamini alabilmek için içmeniz gereken sütün bir litre civarında olduğu söylenebilir bu yüzden, en garantili yöntem olan balıklara başvurmak akıllıca olacaktır. Özellikle somon D vitamini açısından oldukça zengin bir balıktır. Somon yediğinizde gereken D vitaminini %100 oranında karşılayabilirsiniz. Bu oran, vahşi ortamından avlanmamış balıklarda düşse de, yine de yeterli olacaktır.

Eğer D vitamini eksikliği konusunda ciddi bir sorun yaşıyorsanız ve besinler ile eksikliğinizi karşılayamıyorsanız, doktor kontrolünde vitamin takviyesi yapmanız gerekebilir.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here