Kirazın Faydaları Nelerdir?

0
204
kiraz

Kirazın yararları nelerdir, sorusuna verilecek yanıtlar arasında yer alan bağışıklık sistemini güçlendirme ve bazı hastalıkları önleme, içeriğinde bulunan C vitamininden kaynaklanmaktadır. İçeriğinde lif, bor, A vitamini, demir ve kalsiyum da içeren meyve, iltihaplanmaların önüne geçmektedir.

Uyku Konusunda Kirazın Yararları

Kiraz, uyku öncesi tüketildiğinde rahat bir uyku imkanı sunmaktadır. Uykusuzluk tedavisinde etkili olan meyve, melatonin içermektedir. Bu madde ile rahat bir uyku uyumanız mümkün olmaktadır. Uyku sırasında, uykuyu bölebilecek sindirim problemlerinin önüne geçen meyve, bağırsakların çalışmasını da düzenlemektedir. Ayrıca kiraz suyu, uyku döngüsünün düzenlenmesinde, uykudan önce tüketilmesi halinde yardımcı olmaktadır. Uyku sırasında ağız kokusunun ortaya çıkmasına engel olur ve uyandığınızda çok daha dinç hissetmenizi sağlar. Uyku konusunda kirazın yararları bu şekilde sıralanabilir.

Alzheimer Hastalığında Kiraz Kullanımı

Alzheimer hastaları, diyetleri içerisinde mutlaka kirazı bulundurmalıdır. Hastalığın sonucu olarak ortaya çıkan pek çok semptomun tedavisinde kiraz kullanılmaktadır. Alzheimer konusunda kirazın faydaları nelerdir, sorusuna verilecek yanıt, meyvenin içerisinde bulunan etken maddelerle ilgilidir. Kiraz, Alzheimer için, hastalığın semptomları arasında yer alan sinir ve takıntıların geçirilmesinde etkilidir. Kiraz kullanımı ile hastalığın sonuçlarından olan hafıza silinmesi yavaşlatılır. Her gün bir avuç kiraz, hastalık sonucu ortaya çıkan düşük bağışıklık sistemi problemi ile baş edilmesine yardımcı olmaktadır.

İnme ve Kanser Risklerine Karşı Kiraz

Diyette yer alan kiraz, inme ve kanser risklerini düşürür. Kan damarlarını onarması sayesinde eni kan akımı kesilmesi sonucu beyinde oluşan inme durumunu ortadan kaldıran meyve, antisiyanin içermektedir. Kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılan antisiyanin maddesi, kan damarlarını tedavi eder. Bunun yanında içeriğinde bulunan C vitamini, kan şekerini düzenler ve bağışıklığı güçlendirir.

Kiraz, içeriğinde bulunan karotenoid maddesi sayesinde belirli kanser türlerinde koruma etkisine sahiptir. Hücre döngüsünü sağlaması nedeniyle kanserli hücrelerin sağlıklı hücrelere bulaşmasını engeller. Ayrıca sağlıklı hücrelerle kanserli hücreler arasında set oluşturur. Bu sayede hücrelerin kanseri birbirlerine bulaştırmasını engeller. Kanserden kaynaklanan hücre iltihaplanmasının da önlenmesinde kiraz kullanılabilmektedir. Kirazın faydaları, kalp ve damar hastalıkları ile kanser konusunda bu şekilde sıralanmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here