Kilo Verme Sürecinde Sağlığımızda Algımızın Önemi

0
193
kilo verme süreci

Kilo vermenin sağlığımızı algısal olarak etkilemesi, kilo vereceğimize yönelik motivasyonumuzla ilgili bir konu olarak bilinmektedir. Kilo verme sürecinde sağlığımızda algımızın önemi, kilo verilecek olmasına yönelik zihinsel olarak zayıflamaya hazır hissedilmesi olarak açıklanmaktadır.

Kilo vermenin diyetisyen tarafından verilen listeler, spor programları gibi önemli konuların yanı sıra etkili olduğu düşünülen bazı konular bulunmaktadır. Bu konular algımız üzerinde belirleyici olmakta ve kilo vermeyi de etkilemektedir.

Beyin gücü ile kilo vermek gibi bilinen bazı konuların, fizyolojik etkiler kadar değişikliğe neden olduğu bilinmektedir. Bu sebeple algısal olarak da kilo vermeye hazır olmanın önemi, diyet sürecinde önemli olmaktadır.

Kilo Verme Sürecinde Bilimsel Olarak İspatlanan Öneriler

Kilo vermeye ilişkin bilimsel öneriler, özel olarak hazırlana diyet listelerinin yanı sıra daha genel öneriler olmaktadır. Bilinen bazı öneriler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Gün içerisinde en az iki litre su içmenin kilo verme sürecinde önemli bir etkisi olduğu bilinilmektedir.
  • Gece geç saatlerde yemek yemenin durdurulması, kilo verme konusundaki önemli ipuçlarından birisi olarak önerilmektedir.
  • Kahvaltıda yumurta tüketimi hem tok tutması hem de protein içerikli olması sebebiyle zayıflama sürecinde etkili olduğu kadar kilo kontrolünde de önemlidir.
  • Kahve ve yeşil çay tüketiminin yağ yakıcı etkisi sebebiyle hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir.
  • Kilo verme sürecinde sağlığımızda algımızın önemi olarak bilinen önerilerden birisi de tabakların küçük tutulmasıdır. Bu sayede küçük tabakların dolu görünmesiyle çok yemek yemiş gibi hissedilmektedir.

Algımız Kilo Verme Sürecinde Nasıl Etkiler Sunar?

Kilo verme sürecinde algımızın etkileri, farklı nedenlere bağlı kalmadan hızlı bir şekilde kilo verebilen insanlar üzerinde yapılan araştırmalar ile sonuçlandırılmıştır. Bu etkilerin sıralaması şu şekilde yapılmaktadır:

  • Çevremizde çok fazla kilo vermeye ilişkin uyaran bulunduğunda stres durumu oluşmaktadır. Bu sebeple kilo verme zorlaşabilmektedir. Stres durumu kiloyu doğrudan etkileyen nedenler arasında yer almaktadır.
  • Hareketsiz olmasının düşünülmesi, ekstra tembellik oluşturmakta ve kilo vermenin önünde engel olarak bulunan bir neden olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Kilo verme sürecinde sağlığımızda algımızın önemi olarak bilinen bir diğer konu ise nosebo etkisi olarak bilinmektedir. Yani negatif düşünce ile kilo vermenin engellenmesi olarak adlandırılabilmektedir.
Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here