Karaciğerin Sağlığını Korumak için Yapılması Gerekenler

0
1079
Karaciğerin Sağlığını Korumak için Yapılması Gerekenler

Karaciğer sağlığı nasıl korunur, sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir: yenilen besinlere dikkat edilerek, kötü alışkanlıklardan uzak durularak karaciğer sağlığı korunabilir. Ayrıca yıllardır ülkemizde yapılan Hepatit B aşıları ile de karaciğer sağlığı korunabilmektedir. Aşının uzun süre önce yapılmış olması durumunda tekrar edilmesinde sakınca yoktur. Aşının koruyuculuğu devam ediyorsa, kişiler aşı olmadan da koruma etkisi altındadır.

Beslenmenin Karaciğer Sağlığına Etkisi

Karaciğer sağlığını korumak için yapılması gerekenlerden en önemlisi, beslenme düzenini sağlamaktır. Karaciğer, bir depolama merkezi olduğundan, besinler karaciğer işleyişini doğrudan etkiler. Kızartılmış yiyeceklerin tüketilmesi, karaciğerin depolama etkisini azaltmaktadır. İçlerindeki yağ, karaciğer yağlanmasına neden olabilmektedir. Bunun yanında dışarıdan alınan ürünlerde kullanılan yağların tekrar tekrar kullanılması, karaciğer kanserlerine neden olur.

Karaciğer Dostu Enginar

Karaciğer sağlığını korumak için tüketilebilecek en sağlıklı besin enginardır. Kolesterolü düşüren besin, karaciğer yağlanmasının etkilerini azaltır. Özellikle karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıkları olan kişilerin bolca tüketmesi durumunda etkilerini hissetmeleri muhtemeldir. Kolesterol düşürücü etkiye sahip enginar, kap olarak da eczanelerde satılabilmektedir.

Bolca Çörek Otu Tüketin!

Çörek otu, karaciğerin depoladığı maddelerde ortaya çıkacak toksik etkilerin önüne geçmektedir. Bu sayede karaciğer hastalıklarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bitki, yemeklerin içlerinde de kullanılması durumunda karaciğer hastalıklarında gözle görülür etki sağlamaktadır. Ayrıca sağlıklı yağlar bulundurması nedeniyle karaciğer yağlanmalarında biriken zararlı yağların dışarı atılmasına yardımcı olur.

Alkol Tüketimini Azaltın!

Genellikle alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan siroz hastalığı, karaciğer hastalıkları arasında yer almaktadır. Sık ve fazla miktarda alkol tüketilmesi durumunda siroz hastalığı ortaya çıkacaktır. Günde en fazla 50-100 cc alkol tüketimi olmasına dikkat edilmesi halinde siroz gibi hastalıklara yakalanma ihtimali azalacaktır. Alkol kullanımının arttırılması ayrıca karaciğerde gereksiz depolamaya, dolayısıyla hızlı kilo alımına neden olacaktır.

Karaciğer İçin Ayva!

Özellikle kış mevsiminde her gün 1 ayvaya yemeniz halinde karaciğerde yağlanma ihtimali azalmaktadır. Kan şekerinin düzenlenmesi için de kullanılan bu meyve, karaciğerde zararlı depolamaların önüne geçer. Bu sayede özellikle sıkça dışarıdan tüketen biri iseniz, yediğiniz besinlerin karaciğer sağlığının korunmasına etkisini olumluya çevirmek için ayvayı kullanabilirsiniz.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here