Kanser Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlışlar

0
1329

Kanser tüm dünyada en çok insan ölümüne neden olan hastalıktır. Tıptaki gelişmeler ile birlikte bazı türlerin öldürücülüğü azaltılsa ve tedavi imkanları artsa da, hala kanserin kesin olarak bir tedavisi olduğunu söylemek mümkün değil. Kendisi veya ailesinden birilerinin başına kanser hastalığı gelmiş olan birçok kimse hastalığı yenmek için çeşitli arayışlar içine giriyor ve çeşitli yollara başvuruyor fakat birçok hastalıkta olduğu gibi, kanser tedavisinde de doğru bilinen yanlış yollara başvurulabiliyor ve bu da hastalığın kötüye gitmesine bile sebep olabiliyor dolayısıyla kanser gibi ciddi hastalıklarda bilinçli olunmalıdır.

Doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Kanser konusunda birçok doğru bilinen yanlıştan bahsedebiliriz. Bunların bir kısmı, henüz kanser olunduğunun farkında olmadan başlıyor. Yani kanser hastalığına yaklaşımda bir sorun var o sorun da ‘kanser belirti ve bulgu vermez’ inancı. Bu inanç, kanser tedavisinde çok büyük sorunlara yol açabilir. Kanserin herhangi bir bulgu ve belirti vermeyeceğine inanan insanlar doktora gitmeyi sürekli erteliyor.

Günümüzde insanlar tarafından, kanser herkeste ve her an çıkabiliyor, belirti vermiyor, kanser değildir o, gibi cümlelerle geçiştiriliyor. Oysa ki kanser belirtisi olabilecek bir durumla karşılaşıldığı anda doktora gidilse ve ilk anda tedaviye başlansa, kişinin tedavi şansı ve yaşam süresi artar. Kanser konusunda erken tanı en önemli noktalardan biridir. Doğru bilinen bir yanlış da, tümörlü bir noktaya biyopsi yapmanın tümörün yayılmasına sebep olacağıdır. Oysa bu inanış da tamamen safsatadan ibarettir.

Biyopsinin, tümörün yayılmasına sebep olacağına dair tek bir bilimsel çalışma bile bulunmamaktadır bu yüzden biyopsi yapılması gerektiğini  duyduğunuzda, biyopsiden çekinmemelisiniz. Ne yaparsan kanser olacaksan olursun inanışı da kanser tedavisinde çok büyük zorluklara yol açabilir. Kanser vakalarının büyük bir oranı önlenebilir ve tarama ile erken yakalanabilir.

Sigara kullanımının bile tek başına, kanser kökenli ölümlerin %30’una sebep olduğu bilinmektedir.  Bu gibi sebeplerden ötürü, kanser konusunda bilinçli olmalı, doktorların direktiflerine göre hareket etmeli ve şehir efsanelerinden uzak durmalısınız.

Daha sağlıklı sunabilmemiz için lütfen bizi değerlendirerek yorum bırakmayı unutmayınız.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here