Kanser Hastalarına C Vitamini Uyarısı

0
168

Kanser hastalarına C vitamini takviyesi, uzun yıllar boyunca öneri olarak sunulmaktaydı. Fakat yapılan son araştırmaların sonucu olarak C vitamini takviyesinin alınmasının kanser hastalığı ile herhangi bir ilişiği olmadığı bilinmektedir.

C vitamininin yalnızca vücudun genel dengesinin korunması ve farklı eksiklik nedeniyle farklı hastalıkların oluşmasının önlenmesi için diğer vitaminler kadar önemli olduğu bilinmektedir. Bunun dışında kanser ile özel bir ilişiği bulunmadığı bilinmektedir.

Kanser Tedavisinde C Vitaminin Etkisi Nasıldır?

Onkoloji Uzmanı Prof. Sezer Sağlam tarafından yapılan açıklamaların sonucu olarak kanser hastalığı üzerinde C vitaminin herhangi bir etkisi olmadığı görülmektedir. Bu açıklama öncesinde sunulan C vitaminin olumlu etkisinin yalnızca bitkiler ve hayvanlar için geçerli görülmektedir.

Kanser hastalığına herhangi bir olumlu etkisi olmayan C vitamininin fazla alınması halinde ise tedavi süreçlerini de olumsuz etkilemesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle C vitamininin takviye şeklinde değil vücudun normal ihtiyacı olarak doğal besinlerle alınması gerekmektedir.

C Vitamini İçeren Besinler

Vücudun genel besin kaynaklarından birisi olan C vitamininin mevsimindeki meyve ve sebzelerden alınması yeterli olmaktadır. Dolayısıyla şu besinlerin mevsiminde taze olarak tüketilmesi önerilmektedir:

  • Limon
  • Mandalina
  • Portakal
  • Greyfurt
  • Yeşil biber
  • Yeşil yapraklı sebzeler

Bu besinlerin dışında vitamin takviyesi şeklinde alınacak olan C vitaminlerinin özellikle kanser hastaları için önerilmediği bilinmektedir.

Kanser Hastaları İçin Beslenme Önerileri

Kanser hastası olan bireyler için beslenme önerileri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Öncelikle organik besinlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle hormon dengesi bozulmayan doğal besinlerin vücut bağışıklığını güçlendirmektedir.
  • Paketli ve yapay tatlandırıcı içeren besinlerin tüketilmesi kanser hücresini beslemektedir. Bu nedenle şeker tüketimine ara verilmesi önerilmektedir.
  • Protein içerikli beslenirken, karbonhidrat tüketimine ara verilmesi de sunulan öneriler arasında yer almaktadır.
  • Kanser hastalarının hastalık durumuna bağlı olarak beslenme önerilerini doktorlarından almalıdırlar. Aksi durumda besin maddelerine beklenmeyen tepkilerin verilmesi söz konusu olabilmektedir.

Kanser hastaları, tedavi sürecinde zorlu bir sürece girecekleri için bağışıklıklarını güçlü tutacak besin takviyelerini taze ve düzenli olarak almaları önerilmektedir.

5

Kanser Hastalarına C Vitamini Uyarısı

Kanser hastalarına C vitamini takviyesi, uzun yıllar boyunca öneri olarak sunulmaktaydı. Fakat yapılan son araştırmaların sonucu olarak C vitamini takviyesinin alınmasının kanser hastalığı ile herhangi bir ilişiği olmadığı bilinmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here