Kalp Spazmı Nedir?

0
403

Kalbi besleyen ana damarlardan birinin ya da bir kaçının, kalp kasına yeterli kanı taşıyamaması sonucu kalpte sıkışma ve ileri derecelerde kalpte durma meydana gelmektedir. Damarların kalbi daraltmasıyla birlikte kişilerde kalp spazmı görülebilmektedir. Kalp spazmı, kalp krizi kadar tehlikeli sonuçlar doğurmasa da vücutta kalıcı hasarlar bırakabilir. Koroner arter spazmı sonucunda hastalarda yeni kalp rahatsızlıkları meydana gelebileceği gibi spazmın ardından kalp krizi atağı da geçirilebilmektedir. Bu nedenle göğüs bölgesinde yaşanan tüm ağrı ve daralma hisleri için en kısa sürede doktora başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Kalp Spazmının Hastalarda Belirtileri Nelerdir?

Kalp spazmı ve kalp krizi arasında ayrım yapmak oldukça zordur. Kalp krizinden bir seviye daha düşük seviyelerde tepki veren kalp spazmı, hafif göğüs ağrısı olarak ilk belirtisini vermektedir. Kalp krizi ve kalp spazmı arasındaki ayrımı bilmek içinde kalp spazmı nedir sorusuna yanıt aramak gerekir. Kalp spazmı, hastalarda;

 • Göğüs ağrısı
 • Solunum güçlüğü
 • Kol, bacak, sırt ağrıları
 • Göğüste baskı hissi

Olarak belirti vermektedir. Bu belirtiler kalp krizi esnasında yaşanan belirtilerden daha düşük seviyede ilerlemektedir. Ancak hafif ağrılardan sonra ani kalp krizi geçirmeniz mümkündür. Ani kalp krizleri sonucunda ölüm riski oldukça yüksektir.

Kalp Spazmı Türleri Nelerdir?

Kalp spazmı farklı nedenlerle ve farklı seviyelerde gerçekleşebilmektedir. Kalp spazmının literatürde birçok farklı türünden bahsedilmektedir. Kalp spazmının bilenen ve yaygınlık gösteren en önemli türleri;

 • Anstabil anija ve
 • Stabil anija

Olarak iki farklı başlıkta incelenebilmektedir. Kalp spazmı neden olur, hangi belirtiler vardır gibi sorular bu iki kalp spazmı türüne göre açıklanmaktadır. Anstabil kalp spazmı; daha şiddetli ve sık aralıklarla (10 dakika) kalpte sıkışmalar meydana getirmektedir. Genellikle bu tip spazm, yoğun hareketin ardından dinlenmeyle gerçekleşir. Stabil kalp spazmı; kısa süreli ve şiddetsiz olarak belirti göstermektedir. Hafif baskı hissi dinlenmeye bağlı olarak spazmın ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Kalp Spazmı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kalp spazmına kesin tanının konulabilmesi için kalp performansını ölçen bir dizi testlerin hastalara uygulanması gerekmektedir. Kalp spazmı nedenleri arasında gösterilen herhangi bir belirtinin ardından kişilere;

 • Kroner anjiyografi
 • EKG
 • Efor testi vb.

Yaygın testler uygulanmaktadır. Bu testler sonucunda kişilere kesin teşhisin konulmasıyla birlikte uygun tedavi yöntemleri de uygulanmaya başlar. Kalp spazmlarının tedavi için cerrahi tekniklerin uygulanması da oldukça yaygındır.

Kalp Spazmından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kalp hastalıklarının büyük bir bölümü yaşla doğrudan ilgilidir. Ancak tek başına yaş bu hastalıkların tehlikeli sonuçlar doğurmasında etkili değildir. Kalp spazmı ve kalp krizi gibi önemli kalp hastalıklarından korunmak için;

 • Beslenme alışkanlıkları
 • Düzenli egzersiz (doktor gözetiminde)
 • Şeker, tuz vb. ürünlerden uzak durmak
 • Tansiyon dengesini gözetmek

Kalp ve vücut sağlığının korunmasında en etkili yöntemlerdir. Bu uygulamaları kalp spazmı veya kalp krizi geçirmeden önce yapmak elbette daha faydalı olacaktır. Kalp hastalıklarından korunmak için düzenli doktor kontrolü de oldukça önemlidir.

Kalp Spazmı Sonrası Tedavi Süreci Nedir?

Kalp spazmı tedavisi için öncelikle hastalara belirli testlerin uygulanması ve kalp performansının ölçülmesi gerekmektedir. Kalp spazmlarında en çok uygulanan yöntemeler cerrahi müdahalelerdir. Bunun yanı sıra düşük şiddetli kalp spazmları için hastalara nitrogliserin tipi ilaç tedavileri de uygulanabilmektedir. Kalp rahatsızlıklarında tedavi yöntemleri belirlenirken; hasta geçmişi, hastalık derecesi ve hastalık türüne göre farklı tedaviler tercih edilebilir. Kalp spazmı belirtileri arasından herhangi birine sahip kişilerin en kısa sürede uzman bir kardiyoloğa görünmesi tavsiye edilmektedir.

 

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here