Kalp Pili Nedir?

0
364

Kalp pili nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; kalp pili, kalpteki ritim bozukluğunun önüne geçen bir cihazdır. Kişilerin kalp hastalığı sonucu ölme risklerinin azalmasında, kalp pilinin önemli bir payı vardır. Elektronik bir alettir. Kalbin gerekli kasılıp gevşeme hareketlerini yapabilmesi için gerekli olan uyarının iletimini, üretilen elektrik ile sağlamaktadır.

Kalp Pili Nasıl Takılmalıdır?

Kalp pilinin 2 çeşit takılma şekli vardır:

 • Geçici Kalp Pili: Kendiliğinden düzelecek olan durumlarda; hastanın kalp ritmini düzenleyebilmek ve hayatına devam edebilmesini sağlamak amacı ile geçici olarak kalbe bloklar veya bradikardiler yerleştirilmektedir. Geçici olduğu için, hastanın durumu düzeldiğinde çıkartılabilmesi de oldukça basittir. Boyun, kol veya kasıktan bir damar yolu ile kalbin içerisine yerleştirilmektedir.
 • Kalıcı Kalp Pili: Kalıcı olarak vücuda yerleştirilen kalp pilidir. Lokal anestezi ile damardan geçirilerek kalbin içerisine elektrod yerleştirilmesi ile yapılan işleme; endokardiyal yol denir. Genel anestezi ile elektrodun direkt kalbin adelesine dikilmesi işlemine ise epikardiyal yol adı verilir. Endokardiyal yol, daha çok tercih edilen bir işlemdir. Bazen endokardiyal yol ile işlem yapılamaz ise; bu durumda epikardiyol yol ile işlem gerçekleştirilir.

Neden Kalp Pili Takılır?

Kalp pili neden takılır sorusuna cevap vermek gerekir ise; kalp pili kalp atış hızını normal haline getirmek için takılır. Uyarı merkezinin yeterli hızda uyarı oluşturamadığı durumlarda, iletim yolları üzerinde kesinti yaşanır ve bu da kalp atışının fazlası ile yavaşlamasına neden olur. Böyle durumlarda kişiler hayatlarını devam ettirebilmek için kalp atış hızlarının normale dönmesine ve dolayısı ile de bunu sağlayacak cihaz olan kalp piline ihtiyaç duyarlar. Kalp pili takılma nedenlerinden biri de; kalp pilinin sadece gerekli zamanda devreye girmesinden kaynaklı olarak kişinin baş dönmesi, nefes darlığı ya da bayılma gibi problemler yaşamasını engellemesidir.

Kalp Pili Olanlar Nelere Dikkat Etmelilerdir?

Kalp pili olanların dikkat etmesi ve uzak durması gerekenler şunlardır:

 • Kalp pili olan kişiler manyetik rezonans görüntüleme işlemi yaptırmamalıdır.
 • Enerji santrallerinden, büyük jeneratörlerden, iletim hatlarından veya iletim binalarından uzak durmaları gereklidir.
 • Radyo ve televizyonların yayın kulelerine yaklaşmamalıdırlar.
 • İçerisinde mıknatıs bulunan müzik sistemlerin hoparlörlerinin kalp pillerinin fonksiyonlarını etkileme durumu oluşabileceğinden, bunlardan uzak durmalılardır.
 • Cep telefonu ulanırken, cep telefonlarını kalp pilinin olduğu bölgeden en az 15 cm uzakta tutmalılardır.
 • X-Ray cihazlarını ya da metal detektörleri kullanmamalılardır.
 • Çamaşır makinesi, ütü, mutfak robotu gibi ev aletlerini kullanırken de kalp pilinin olduğu bölgeden en az 10 ya da 15 cm uzakta tutmalılardır.

Kalp Pili Takılan Hastanın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kalp pili takılan hastanın bakımı şu şekilde olmalıdır:

 • Hastanın kalp pili takıldıktan ve ameliyattan çıktıktan sonra, 12 saat boyunca yatakta istirahat etmesi gereklidir. Ameliyatın nasıl geçtiğine ve hastanın durumuna bağlı olarak, genellikle ameliyattan 2-3 gün sonra hastanın hastaneden çıkışı verilebilmektedir.
 • Kişinin yara yerinin temiz ve kuru tutulması gereklidir ve ayrıca ilk hafta boyunca yara bakımını doktora yaptırması gereklidir.
 • Kişinin ameliyattan sonra ilk 1 ay omzunu oynatmaması gereklidir. Kolunu serbest bırakabileceği gibi, ön kolunu ve elini hareket ettirebilir; ancak omzunu kesinlikle hareket ettirmemelidir.
 • Yaklaşık 20-30 gün kadar bir süre kişinin yüz üstü yatmaması gereklidir. Ayrıca kalp pilinin yerleştirildiği tarafa baskı uygulayabilecek herhangi bir hareketten kaçınmalıdır.
 • Kalp pilinin fonksiyonlarının bozulmaması için, kişinin elektromanyetik alan oluşturan yerlerden uzak durması gereklidir.
Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here